Spotřebitelé se podle ČSÚ bojí růstu cen - Ilustrační foto.
Foto: Shutterstock
Který údaj lidem nejvíce chybí na obalech potravin? Jejich původ. Z etiket se dozvíme častěji, kde sídlí balírna, než kde byla plodina vypěstována. Od příštího roku by to mohl změnit nový zákon. Jak přesně by měla informace o původu potravin vypadat, je ale stále předmětem analýz.

Chceme vědět, co jíme a odkud to pochází. To je ve stručnosti výsledek velkého průzkumu, který uskutečnila Evropská organizace spotřebitelů BEUC. Reprezentativního vzorku obyvatel Švédska, Polska, Francie a Rakouska se ptali na to, jaké informace by chtěli mít na etiketách.

Výsledky v jednotlivých zemích se sice trochu liší, ve všech ale shodně platí, že je to právě spolehlivá informace o zemi původu, která jim zatím na etiketách chybí. Pro 70 procent respondentů je údaj o původu potraviny důležitým údajem při nákupu potravin, přitom označení Made in EU jim nestačí.

Šest z deseti respondentů by si zároveň přálo vědět nejen kde byl výrobek zpracován, ale také odkud pocházejí suroviny, z nichž byl vyroben. Také v Česku přibývá lidí, pro které je údaj o zemi původu důležitý. Včetně toho, že roste důvěra v domácí potraviny ve srovnání s dovozem z jiných zemí.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.