V Kravíně na Vinohradech Hašek pravidelně držel nactiutrhačné projevy jako předseda Strany mírného pokroku. Dnes už se tam pivo nečepuje.
Foto: repro Muzeum hlavního města Prahy
Narodil se před sto třiceti lety. V Lipnici, kde prožil poslední roky, se mu chystají vztyčit pomník. My jsme se rozhodli uctít Jaroslava Haška způsobem, který by mu byl zřejmě bližší: vydali jsme se po jeho oblíbených hospodách na pravém břehu Vltavy.

Nechť prudký pokrok chtějí jiní/ násilím zvracet světa řád/ my pokrok mírný chceme nyní/ a Hašek je náš kandidát..." Slova hymny pro Stranu mírného pokroku v mezích zákona napsal básník Josef Mach. Psal se rok 1911 a členy nově vzniklé partaje bylo možno nejčastěji potkat v Kravíně - hostinci rodiny Zvěřinovy, na rohu Budečské a Korunní ulice na Královských Vinohradech. Především díky mírným pokrokářům, kteří usilovali o propagaci své hospody, bývalo tou dobou v Kravíně narváno.

Hašek zde o nedělích držel i tříhodinové přednášky, kde se potenciálnímu voličstvu prezentoval coby ideální kandidát na poslanecký post ve vídeňském sněmu. Agitační proslovy prokládal historkami: Eduarda Basse, malíře Josefa Ladu či Viktora Dyka jen tak mezi řečí obvinil třeba z loupeží či zpronevěr, až se nebozí pak museli před publikem hájit.

Ve svých promluvách se Hašek málokdy nechal přerušit. Když se někdo z publika nahlas ozval, že mu přednášející dluží korunu, Hašek se rozkatil. Nemá Korunu (rozuměj panovnickou rodinu) do politické debaty zatahovat!

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.