Pečené jehně a bílé víno ze Somló
Foto: Stanislav Soukup
Oblast Somló je jednou z nejmenších v Maďarsku, ale bývalý vulkán dává tamnímu vínu neobyčejný charakter. Nejčastěji v Somló najdete aromatický medový Olaszrizling, který patří mezi špičku. Zásadní je však odrůda Juhfark, neboli víno svatebních nocí.

To, že vás čeká něco výjimečného, pochopíte okamžitě, kdy z jinak spíše rovinaté krajiny Vesprémské župy ve středozápadním Maďarsku začne vystupovat monumentální vulkanický kopec Somló, našincům možná evokující Říp. Prý zde odložil svůj klobouk Bůh, říká se. A jméno pak snad znamenalo Dřínový kopec, dnes tu ale dříny na svazích nehledejte.

Pohled zblízka odhalí, že hora je pokryta vinicemi a viničními domky, u mnoha vinic či sklípků se klene starý ořešák a mezi vším se objevují a zase se ztrácí více či méně sjízdné cesty.

Vinařská oblast Somló je se zhruba šesti sty hektary osázené plochy jednou z nejmenších v Maďarsku, navíc je produkce roztříštěna především mezi malé vinaře a většina vín se vypije přímo na místě. Pozornost si ale zaslouží, charakter hory se odráží v každé lahvi silněji, než bývá dnes běžné.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.