V zahradách metropole USA Washingtonu se začaly objevovat malé budky podobné těm ptačím, v nichž jsou ale knížky, které jsou kolemjdoucím volně k dispozici. Akce vzbudila nebývalý zájem a zdá se, že tak splnila svůj účel. Malé knihovničky na dosah ruky dělají z lidí opět velké čtenáře a podporují také ducha pospolitosti.

Princip je podle agentury AFP jednoduchý: každý si může v domečku vzít jednu nebo více knížek s tou podmínkou, že jich tam vrátí stejné množství. Heslem tu je Take a book, return a book (Ber knihu, jinou vrať).

"Minulý týden se tu objevilo jedenáct nových knížek," raduje se Kevin Sullivan, který svou budku postavil v Bethesdě na severozápadě Washingtonu o Svátku matek v roce 2011. "Byl to dárek pro mou ženu, vášnivou čtenářku," vysvětluje.

Do své malé dřevěné budky na červeném kůlu ukládá týdně třicítku knih. Polovinu z toho tvoří knížky pro děti. Kevin a jeho manželka totiž bydlí blízko u školy, a tak se tam rodiče či děti mohou zastavit a nějakou tu knížku si vzít.

Nápad se nezrodil v intelektuálském velkoměstě na východním pobřeží Spojených států, ale v Hudsonu ve státě Wisconsin na severu v roce 2009.

Todd Bol tehdy hledal způsob, jak uctít památku své nedávno zesnulé matky, bývalé učitelky. Postavil červenobílou napodobeninu malé školy, kterou naplnil knihami svých rodičů a na domeček umístil nápis "Knihy zdarma".

Inspirace pro sousedy a celou zemi

Záhy ho začali napodobovat sousedé. Dnes se takové domečky na knížky rozšířily až na Ukrajinu či do Pákistánu. Koncem října poslal Todd Bol 20 knihovniček do Accry v Ghaně a v Indii podporuje nevládní organizaci Going to school (Choďte do školy), která je chce postavit pro 3500 škol.

"Malá knihovna z roku 2009 se rozrostla na 15 000 knihovniček v 55 zemích, měsíčně se objeví 700 až 1000 nových," říká Bol, který rovněž založil pro projekt internetové stránky.

Schránky na knížky mívají většinou podobu ptačích budek, ale někde vypadají jako hodiny, jinde jako robot nebo divadlo, podle toho, jakou mají jejich majitelé představivost.

Philipa Vahaba více než čtení vábila k výrobě takové knihovničky touha pohovořit si se svým sousedem. Jeho sousedé mu ostatně pomohli knihovničku financovat. Byla jednou z prvních, které se ve Washingtonu objevily, a to letos v lednu. Vahab postavil ke knihovničce lavičku, kde si mohou lidé s knížkou sednout nebo spolu pohovořit.

Vahaba velmi těší, že se tu objevuje téměř každý den nějaká nová kniha, často o politice. "Hodně lidí tady dělá do politiky," říká osmatřicetiletý zubař, který má ordinaci nedaleko Bílého domu. Do knihovničky přicházely jeden čas také knížky o feminismu, které dodávala jedna aktivistka ze sousedství.

K dispozici i nůžky na bylinky

John Ford na svou knihovničku v Winslowu v Arizoně na jihozápadě zavěsil nůžky. Ty slouží ke stříhání bylinek, které pod budkou vysadil a které provoní jeho knihy, z velké části kuchařky.

Devatenáctiletá au pair z Austrálie Erin Astarr si vzala několik knížek u zoologické zahrady ve Washingtonu. "Je to dobrá příležitost, jak se seznamovat s lidmi a vzdělávat se," soudí. Elinor Kotchenová, s kojencem v náručí, tu našla knížku pro svého staršího synka.

Tato iniciativa trochu připomíná bookcrossing, který se zrodil rovněž ve Spojených státech v roce 2001. Šlo o to, že si člověk přečetl knížku a pak ji odložil na nějakém veřejném místě, na lavičce, ve vlaku, v parku, v kavárně, aby si ji mohl přečíst někdo jiný. Putování knihy lze sledovat na speciálních internetových stránkách.