Startky
Foto: HN – František Vlček
Petr Hak pracuje v tuzemském tabákovém průmyslu už téměř půl století. Jím před necelými třiceti lety vypiplané petry během prosince zmizí z pultů trafik. Podobně skončí další české tradiční cigarety značky Start. Hak teď musí míchat a zkoušet tabák i pro nové preference kuřáků, třeba pro stále populárnější mentolové cigarety.

V podniku Československého tabákového průmyslu a i dnes pod křídly globálního hráče na trhu cigaret, Philip Morris International, master blender Petr Hak vyvíjel a stále vyvíjí ty nejvhodnější typy a chutě cigaret.

Jednou z největších výzev v jeho práci byl v polovině 80. let  20. století úkol vyvinout alternativu k těžko na trhu dostupným spartám. Tedy přiblížit se americké chuti amerického tabáku spart, aby to celé ve výsledku bylo levnější. Tak vznikly svého času na trhu nejpopulárnější cigarety Petra.

reklama

Byly petry stejné tehdy a dnes?

Petry v osmdesátých letech byly levnější alternativou pro tehdejší vlajkovou loď československého tabákového průmyslu, sparty. Byl to americký blend, kombinace třech druhů tabáku - viržinského, orientálního a burley. Petry měly velmi specifickou chuť díky použití takzvaného casingovaného, tedy přichucovaného burley.

Cigareta Petra byla a je americký blend. To ale neznamená, že by v ní byl nějaký americký tabák. Naopak, důvodem jejího vzniku byla snaha uspořit devizové prostředky na dovozu velmi drahého amerického tabáku. Místo toho se začal tabák dovážet z Brazílie, Zimbabwe, Bulharska, Srbska, Albánie, Argentiny, Turecka a Řecka. Rovněž se do směsi přidával tabák československý z oblasti Strážnice.

Samozřejmě v té době nebyl omezen obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého, jak to dnes vyžaduje legislativa EU. Trvalo dva roky, než jsme vyvinuli vlastní americký blend bez amerického tabáku. Dnešní petra je moderní americký blend, s výraznou chutí a kořenitostí, téměř stejnou jako tehdy.

Bezpřívlastkové petry se od prosince sloučí s dnes žádanější značkou L&M. Na začátku letošního roku Philip Morris uvedl na trh levnější variantu Petra Klasik. Jaké jsou rozdíly v těchto dvou značkách?

Chuť je subjektivní pocit. Každý jednotlivec ji a její intenzitu vnímá rozdílně. Petra má příjemnou kořenitou chuť a výrazné aroma. Petra Klasik evokuje původní charakteristickou chuť a nezaměnitelnou vůni s kořenitými tóny. Chuti je ale víc než tabákem dosaženo přírodními přichucovadly. Nicméně byla snaha držet se předlohy.

Byla a možná ještě je sílou takzvaných "amerik" jejich samotná chuť, její specifika, nebo jde jen o marketing?

"Ameriky" - krásné slovo používané v dávných dobách. Vysvětlení je velmi jednoduché: americký blend či americká směs je kombinace třech druhů tabáku, kde každý z nich nese svůj charakter. Viržinský tabák je kořenitý, ostrý, voňavý. Tabák typu burley má hloubku, sílu a velmi výrazný charakter. Orientální tabák je velmi aromatický, plný přírodních silic a olejů. Takže jde opravdu o typickou chuť, ne reklamu.

Jaké cigarety a jaký tabák chtěli kuřáci dřív, jaké mají preference dnes?

Orientální směs, kdysi používaná ve značkách Start a Clea, je dnes oblíbená především v zemích Balkánu. Tmavé směsi, ty, které obsahovaly vyšší, a dokonce velmi vysoké procento tabáku burley, se dnes již v Evropě nevidí. Kubánské cigarety značek Partagas či Ligeros by neprošly legislativou EU kvůli vysokému obsahu nikotinu. Prostor pro vytváření nových kombinací se zužuje. Víc se pracuje s ochucovadly.

Jakými?

Najdete mezi nimi látky jako vanilka, lékořice, kardamon, skořice, extrakt z růžového oleje, heřmánkový nebo růžový olej. Tabák špičkové kvality je velmi drahý a používá se ho jako koření podobně jako chmele u piva. Hodně se dá dotvořit použitím různých druhů filtru, cigaretového papíru, konstrukce cigarety.

Dnes jsou populární mentolové cigarety. Jak se dosahuje tohoto efektu?

Způsobů výroby mentolovaných cigaret je několik. Mentolovaný postřik se aplikuje na nařezanou směs tabáku a poté se vyrobí cigarety. V dalším případě se cigarety vyrobené z nementolované směsi zabalí do aluminiové fólie, která je napuštěna mentolem, a cigarety do sebe mentol natáhnou. Další způsob je použití kapsle ve filtru, kdy se po jejím zmáčknutí mentol uvolní do filtru, další způsob je použití mentolované příze v konstrukci filtru.

Jak při vývoji nové cigarety, nové značky, přicházíte na tu správnou chuť? Dávají vám třeba podněty zákazníci, kde berete inspiraci?

Tento proces je velmi složitý. Základem je znát a poznávat chutě tabáku z různých zemí, a to jak jednotlivé druhy, tak jejich kombinace. Tabák typu burley ze Severní Karolíny chutná jinak než burley z Mosambiku, z Brazílie nebo Polska. Každý má svůj charakter a odlišnost. Musíme vědět, co žádá trh, jakou chuť preferuje, musíme dbát na obsah nikotinu a dehtu v souvislosti s legislativou. Inspirace je neomezená. Tmavé a světlé chutě a jejich kombinace, také vůně hraje velikou roli.

Může cigarety vyvíjet nekuřák? Setkal jste se s tím někdy ve vaší praxi?

Teoreticky ano. Vývojář, který pracuje na vývoji směsi, má k dispozici celou řadu technologií, jak modelovat cigaretu, zná chemické složení, může změřit obsah nikotinu, dehtu, ví, jak bude vypadat finální výrobek. Ale pokud jej neochutná, neví, s čím jde na trh. Něco jiného to je při vývoji filtru, cigaretového papíru či obalu, kde nekuřáci běžně pracují.