Ještě před deseti lety rodiče a učitelé nejčastěji varovali děti před cizími lidmi, kteří je budou na ulici lákat na zmrzlinu nebo procházku se psem. To, co platilo tehdy, platí i dnes. Jen ti cizí lidé už nestojí tak často na ulici, ale jsou schovaní za počítačovou sítí.

A pro děti už nejsou "cizí". Probírají s nimi jejich trable, povídají si, radí, co na sebe. Občas napíšou o fotku, aby věděli, jak jim to sluší, a sami pošlou vlastní. Nebo taky nastrčenou stejně jako cizí identitu.

"Podle čísel z loňského průzkumu E-Bezpečí je v Evropě obecně nejrozšířenější kyberšikana. Osobně se ale nejvíce obávám takzvaného kybergroomingu, tedy lákání dětí na schůzku. I když dítě o možném nebezpečí ví, nemusí si ho uvědomovat, protože agresor jím obratně manipuluje," vysvětluje Lenka Eckertová z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Jenže dostat se potomkům k jejich facebookovému účtu, mít pod kontrolou všechny chaty a on-line hry je nad rodičovské síly. Zvlášť v době, kdy jsou přes smartphony on-line permanentně.

Dospělí podle Eckertové obvykle zvažují více než děti (zvláště teenageři), co o sobě zveřejní. "Ačkoli... Z nedávného průzkumu Microsoftu vyplynulo, že 56 % oslovených dospělých nepřemýšlí o následcích svých on-line aktivit," připouští specialistka.

Také české děti berou "sbírání" přátel na Facebooku často jako sport. "Poslední trendy ze světa však ukazují, že i mladí lidé ustupují od bezhlavého sbírání přátel. Více filtrují," naznačuje možné změny.

 

Co rodičům tedy zbývá, pokud chtějí své dítě před nástrahami internetu ochránit? Jak je – a možná i sebe – naučit  bezpečnému surfování a jak zjistit, jestli už není pozdě? Je možné zjistit, kde všude kolují naše data, a je možné je vymazat? Má mít dítě v telefonu lokalizátor?

Na tyto a další otázky odpovídala specialistka na on-line rizika Lenka Eckertová z Národního centra bezpečnějšího internetu.

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Fifinka
Dobrý den, co říkáte na akci Snowdena?
Problém příliš rozsáhlého zásahu do soukromí příliš mnoha osob, sběru příliš mnoha dat.
Lenka Eckertová
Pavel
Dobrý den, můžete mi poradit jak děti chránit před propagandou na internetu? Před jednostraně podávanými informacemi, viz např. protiruská kampaň okolo Olympiády, nepo před kampaněmi "Kupjte zlato", "Kupujte Bitcoin", "Vezměte si půjčku, hypotéku, pojistěte se,.."? Problém s manipulací dětmi skrytou reklamou atd. je podle mne stejně nebezpečný jako kyberšikana, protože v dětech pěstuje nesprávné "pocity" respektive "náhledy" na realitu a těžko se jim vysvětluje, že hypotéka se sama nesplatí nebo že OH jsou o sportu a ne o Putinovi... Děkuji Pavel
Úplně ochránit děti nelze. Jakmile vstoupí do světa médií, budou se dívat na zprostředkovanou realitu. Jejich rodiče a učitelé by jim měli trpělivě vysvětlovat, od útlého věku, jak se věcí mají ve skutečnosti. Že není možné dosáhnout rychlého úspěchu podle rad v příručce, získat peníze bez úsilí. Že nemají chtít štíhlou linii za každou cenu... Atd. Děti mají tendenci srovnávat se se svými vzory. Především dívky, mj. v důsledku zkreslených představ o kráse (v kombinaci s jinými, závažnými problémy) ohrožuje anorexie v čím dál nižším věku. Pak sdílí své "úspěchy" v blozích na internetu... (Tomuto tématu mj. věnuji kapitolku v knížce Hustej INTERNET.) Tedy, vysvětlovat + snažit se rozumně ovlivňovat, jaký mediální (internetový) obsah konzumují.
Lenka Eckertová
Sabina
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda si myslíte, že lidé si na internetu dostatečně chrání soukromí? Dle průzkumů si většina nepřidává na Facebook neznámé lidi, neklikají na neznámé stránky, pečlivě zvažují, jaké osobní údaje komu poskytnou. Je to opravdu pravda, nebo to o sobě jen lidé tvrdí? Děkuji a přeji příjemný den, Sabina
Je rozdíl v chování dospělých lidí a dětí. Dospělí obvykle zvažují více, než děti (zvláště teenageři), co o sobě zveřejní. Ačkoli... Z nedávného průzkumu Microsoftu vyplynulo, že 56 % oslovených dospělých nepřemýšlí o následcích svých online aktivit. Při našich besedách s dětmi (v Národním centru bezpečnějšího internetu) se setkáváme s případy, kdy nasbírají třeba 5000 přátel. Berou to jako sport... Poslední trendy ze světa však ukazují, že i mladí lidé ustupují od bezhlavého sbírání přátel. Více "filtrují".
Lenka Eckertová
Jindřich Rum
Jakým způsobem může rodič preventivně ochránit děti před tím, aby se staly obětí kyberšikany? Případně, jakým způsobem rodič může zjistit, že je dítě lákáno nějakými pochybnými internetovými uživateli k osobní schůzce?
Bohužel, na 100 % jej ochránit nelze. Ke kyberšikaně může dojít i v důsledku náhodných situací, kdy se dítě např. stane aktérem nevhodného žertu (např. natočeného mobilem). V jiných případech jdou děti potížím samy naproti - např. pokud zveřejní svoji nahatou fotografii či odvážné video. Jakmile se materiál začne šířit internetem, je proces nekontrolovatelný. Nikdy nelze zaručit smazání materiálů ze všech zdrojů. Upozorněte dítě na toto riziko včas. V pubertálním věku již dítě hůře přijímá informace typu "nezveřejňuj o sobě příliš mnoho". Je třeba dát mu najevo, že jakýkoli problém lze řešit. I takový, který si zaviní samo. Kyberšikana je často provázána se školní šikanou. Je třeba si všímat změn v chování dítěte, naladit se na jeho vlnu. Zdůraznit mu, že se vždy může někomu svěřit. Lákání na schůzku je rovněž složitější záležitost. Agresor s dítětem obratně manipuluje a dítě tuto komunikaci často tají. Je třeba děti varovat před neznámými kontakty z internetu. Upozornit na fakt, že osoba, která se vydává za jejich kamaráda, může ve skutečnosti vypadat úplně jinak. Doporučuji nahlédnout do mé publikace Bezpečnost dětí na Internetu, kde je vše podrobně popsáno.
Lenka Eckertová
Marcela Jurková
Máte - jako Národní centrum bezpečnějšího internetu přehled, kolik dětí má ještě před třináctým rokem svůj statut na FB? A myslíte si, že je takové omezení správné?
Ano, omezení je namístě. Děti bez životních a sociálních zkušeností nepředjímají potíže, které si mohou přivodit v důsledku své nezralosti. O množství dětí na FB pod 13 let máme jistou představu. Přesná data nikoli, protože děti mladší 13ti let na FB oficiálně nejsou. O svém věku lžou. Např. kolega Daniel Dočekal, zkušený lektor a spoluautor "Bezpečnosti dětí na Internetu" uvádí značnou nesrovnalost ve statistice: počet dětí 13 - 16 let v ČR vs. počet těchto dětí na FB. V šesté třídě ZŠ bývá bez FB max. třetina dětí, v sedmé třídě 2 - 3 děti. Čas pro chat vypršel. Děkuji za zajímavé dotazy a loučím se se čtenáři! Lenka Eckertová
Lenka Eckertová