Kostel Panny Marie Skákavé ve Skocích
Foto: Libor Michalec
V dobách největší slávy přicházelo do Skoků na Karlovarsku i 30 tisíc poutníků ročně a místo se stalo známým nejen po Čechách, ale i v Bavorsku a Sasku. Dnes ze vsi stojí pouze ruina hospody, jedné hospodářské budovy a monumentální barokní poutní kostel.

Zvolání "panenko skákavá" se zrodilo právě zde. V dnes už zaniklé obci u Žlutic nechal místní sedlák v roce 1717 postavit malou kapli a do ní umístil obraz Panny Marie Pomocné, kopii zázračného obrazu z německého Pasova. Obec se jmenovala Skoky, a panence se proto říkalo skokovská nebo prostě skákavá.

Tak velkolepě výstavný, a přitom těžko dostupný a veřejnosti skrytý kostel v Čechách jen tak nenajdete. Pokud se za ním chcete vypravit, odbočíte z karlovarské silnice na vedlejší silničku na Údrč, která se po několika kilometrech za obcí Polom promění v polní cestu vedoucí zdánlivě nikam. Tady je jistější auto nechat a pokračovat pěšky.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.