Krajina v okolí Fort Williamu
Foto: Daniel Pečeňa
Je to už téměř dvě stě let, co byl v kouzelném zákoutí Great Glen ve Skotsku vyhlouben Kaledonský kanál. Necelých 100 km dlouhý průplav, spojující Severní moře a Atlantik, umožňuje lodím proplout údolím, v němž leží známé jezero Loch Ness.

Pozoruhodná série údolí Great Glen (Velké údolí, skotsky An Gleann Mòr) vděčí za svůj vznik tektonické aktivitě. Zlomová linie se táhne diagonálně vnitrozemím Skotska od Atlantiku až k Severnímu moři.

Nynější rozeklanou krajinu údolí utvářel také ledovec, který začal ustupovat zhruba deset tisíc let před naším letopočtem. Díky tající ledové mase naplaveniny písku, bahna a štěrku se postupně vytvořily strmé břehy největšího ze zdejších sladkovodních jezer, Loch Ness.

První obyvatelé se tady usídlili nedlouho po konci poslední doby ledové a dodnes si říkají highlanders - horalové.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.