Familoky
Foto: Shutterstock
Za poznáním jiného kraje si stačí vyrazit pár desítek kilometrů za hranice. V polském Horním Slezsku lákají k prohlídce dělnické nájemné domky zvané familoky. Neméně přitažlivá je zdejší příroda i pozůstatky po těžbě uhlí.

Předobraz polského Horního Slezska najdete v "našem" Slezsku, s nímž místy sdílí část své historie. Horní Slezsko totiž mělo to pochybné štěstí, že patřilo tu k českým zemím, jindy k Rakousku (jako součást zemí Koruny české), pak zase k Prusku, Německu. Nakonec po druhé světové válce zůstalo v prostoru vymezeném polskou hranicí.

Hranice je jedna věc, duše kraje trochu jiná. Překročíte-li "čáru" někde za Ostravou, sotva vás krajina Horního Slezska překvapí. V podobné symbióze jako u nás tady existuje poměrně divoká příroda Beskyd (zde Slezských) a těžký průmysl. Ten tady začal vystrkovat růžky v podobě těžebních věží a hutí už v 19. století. Ráz kraje začaly určovat uhlí a železná ruda.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.