Darované potraviny se v Belgii dostanou k potřebným díky nové aplikaci Foodwe.
Foto: Shutterstock
V Izraeli se k veganství údajně hlásí čtyři procenta lidí. Jedí tofu, humus nebo ovoce, konzumaci masa přirovnávají k holokaustu. Nepoužívají ani kosmetiku testovanou na zvířatech nebo výrobky z kůže.

V Izraeli si nový kult veganství, radikální verze vegetariánství, získává stále více stoupenců, a to do té míry, že ho uznala dokonce i armáda. Vegani, nebo také vegetaliáni, nejenže nejedí maso, ale na rozdíl od vegetariánů odmítají i mléko, vejce, med a všechny potraviny pocházející ze živočišné říše.

Mnozí se přitom neomezují jen v jídle, ale řídí se stejnými pravidly i v běžném životě: neoblékají kožené výrobky a nepoužívají kosmetiku testovanou na zvířatech.

reklama

Za vegany se podle pořadatele festivalu Vegan Fest Omri Paze považují čtyři procenta obyvatel Izraele, což ze země dělá nejveganštější stát světa. V polovině října tento festival přilákal do Tel Avivu na 15 tisíc lidí, kteří zde našli stánky s hotdogy na bázi hrášku, švarmu, tedy grilované maso na způsob kebabu nahrazené tofu, či guláš ze seitanu, náhražky masa na bázi pšeničného lepku.

Nejnavštěvovanější byl stánek Domino's Pizza. Tento americký gastrořetězec zajišťující dodávku pizzy až do domu v Izraeli loni začal s výrobou své první světové verze pizzy s gratinovaným sojovým sýrem, jíž prodal od té doby na 300 tisíc kusů.

Ochránkyně zvířat vítězkou reality show

Nejvíce stoupenců si veganství získává v Tel Avivu. Jeden z nejznámějších restaurantů Nanuška, známý grilováním s vodkou, letos v únoru náhle oznámil, že přestupuje na veganství, a zcela přetvořil jídelníček.

Zároveň veganská aktivistka Tal Gilboová, účastnice velmi populární izraelské verze televizní reality show Velký bratr, přeměnila soutěž v tribunu na obranu práv zvířat. Diváci ji prohlásili za vítěze.

Dokonce armáda, zrcadlo izraelské společnosti, jímž prochází všechna mládež mužského i ženského pohlaví, teď nabízí vojákům boty, které nejsou vyrobeny z kůže, a dává jim menší částku určenou na nákup veganských potravin.

Zdá se, že Izrael je předurčen k úspěchu veganství. Ovoce a zelenina zde zaujímají na talíři významné místo. Některé charakteristické produkty mohou vegani rovnou převzít: humus a falafel. Židovská košer pravidla rovněž podněcují k vaření s náhradními potravinami.

Na Facebooku se to jen hemží skupinami patřícími k izraelské veganské komunitě. Ta se dělí v podskupiny, jako jsou vegays, veganští homosexuálové, či veganští adolescenti, kteří bojují za veganské menu v jídelnách.

Právě nejrozšířenější sociální síť umožnila mládeži, aby si dala na Vegan Festu dostaveníčko v tričkách s nápisy jako "Maso rovná se vražda" či "Tofu nekřičí bolestí".

"Mým rodičům trvalo tři roky, než přišli na to, že to u mě není jen nějaký rozmar, a pochopili, proč se nemůžu zúčastnit rodinných barbecue," cituje agentura AFP šestnáctiletou Tamar. Vysvětluje, že se k tomuto hnutí připojila, když spatřila video s veganským guru Garym Jurofským, který přirovnává konzumaci masa k holokaustu.

V Izraeli toto přirovnání hraje na velmi citlivou strunu. "Proto má veganství u nás tak silnou přesvědčovací moc," soudí sociolog z telavivské univerzity Rafi Grosglik.