Berlínská East Side Gallery je dnes jediným větším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi.
Foto: Reuters
Části Berlínské zdi jsou na prodej. Německý obchodník Volker Pawlowski rozbíjí zeď na malé kousky a prodává je obchodníkům se suvenýry. Nejdražší blok stojí přes 330 tisíc korun.

Víte, moc mým zákazníkům nerozumím, říká německý obchodník Volker Pawlowski. To ale nic nemění na tom, že už téměř 25 let rozbíjí části Berlínské zdi na malé kousky, které úspěšně prodává v německé metropoli obchodníkům se suvenýry.

Pawlowski dokazuje, že vydělat se dá na ledačem. Berlínská zeď po 28 let rozdělovala město i rodiny v něm a bránila lidem z Východu v cestě za budoucností v západním Německu.

Když tenhle symbol studené války a rozdělení světa na Východ a Západ před 25 lety ve víru překotných událostí v Německé demokratické republice překvapivě rychle padl, nikdo se o betonovou hradbu už moc nezajímal. Někteří Němci sem sice přijížděli a snažili se vydolovat si kus kdysi obávané zdi na památku, velký byznys v tunách betonu ale viděl jen málokdo. Pro Pawlowskiho, který pochází ze západního Berlína, se ale teprve tehdy ze zdi stala budoucnost a takřka mu změnila život.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.