Tichomořskému tuňáku obecnému, který se běžně používá jako surovina na japonské pokrmy sashimi a sushi, hrozí pro jeho čím dál vyšší spotřebu vyhubení. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) jej proto zařadil na "červený seznam" ohrožených druhů.

Na něm je podle agentury AFP například i čínský čtverzubec, americký úhoř či čínská kobra.

Fakt, že se tichomořský tuňák obecný posunul u mezinárodní organizace na žebříčku ohrožených druhů výš, nebude mít pravděpodobně přímý dopad na jeho výlov.

"Je to však varování, že pokud se nic nezmění, v budoucnosti může tento druh vyhynout. Záleží poté na mezinárodních dohodách nebo legislativě zemí, zda a jak omezí kvóty pro jeho lov," poznamenal vedoucí oddělení druhové ochrany ministerstva životního prostředí Jan Šíma.

Množství ulovených tuňáků se podle odborníků za poslední dekádu zdvojnásobilo, takže například v oblasti Středozemního moře se ocitl na pokraji vyhubení. Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku proto už před pěti lety snížila celosvětové kvóty pro jeho lov o 40 procent, silné japonské a libyjské lobbistické skupiny ale dokázaly zajistit, že se země neuměly na ochraně tuňáka dohodnout - nebo jen omezeně.

V červnu 2010 přijala Evropská komise zákaz lovu tuňáků ve východním Atlantiku a Středozemním moři, ovšem pouze na jednu sezonu.

Aktualizovaný seznam Mezinárodní svaz ochrany přírody zveřejnil v pondělí v australském Sydney na Kongresu světových parků, který se koná jednou za desetiletí. Vyzval zároveň k lepší správě chráněných oblastí, kde rovněž klesá počet ohrožených druhů.

"S každou úpravou 'červeného seznamu' si uvědomujeme, že naše planeta neustále ztrácí svou neuvěřitelnou rozmanitost života, a to převážně kvůli našim destruktivním aktivitám, jež mají uspokojit náš rostoucí hlad po zdrojích," řekla generální ředitelka IUCN Julia Martonová-Lefevrová.

Pro sestavení letošního seznamu IUCN posoudila stav 76 199 druhů, z nichž 22 413 bylo vyhodnoceno coby ohrožených. Tuňák se přesunul z kategorie "nejméně ohrožených" do "ohrožené" skupiny.

Většina ulovených ryb tohoto druhu jsou mladé kusy, které se ještě nerozmnožovaly. Populace tuňáků za posledních 22 let klesla o 19 až 33 procent.

Označení "kriticky ohrožená" dostala ryba čtverzubec - jedna z nejjedovatějších ryb na světě, která je navzdory této skutečnosti v Japonsku vyhledávanou delikatesou. Kvůli vzrušení z konzumace fugu, jak je ryba v Japonsku známá, klesla její populace za poslední čtyři desetiletí o 99 procent.