"Nic moc neřeším. To se naučíte ve válce. Že nemá smysl plánovat dlouhodobě dopředu," říká Lumír Němec.
Foto: Adam Maršál / Galerie NE
Film Americký sniper o odstřelovači z irácké války je celosvětovým trhákem. Jak snímek Clinta Eastwooda vidí bývalý velitel českých speciálních jednotek z Iráku a Afghánistánu Lumír Němec? Vojáci ve filmu měli podle něj štěstí, protože žena s dítětem manipulovala s granátem, který bylo nutné vytáhnout zpoza šatů a hodit. Sebevražedný atentátník jenom přijde a odpálí se.

V neděli 8. března překročily celosvětové tržby filmu Americký sniper hranici půl miliardy dolarů, čímž se tento snímek čtyřiaosmdesátiletého režiséra Clinta Eastwooda stal komerčně nejúspěšnějším válečným filmem všech dob.

Námět Amerického snipera je atraktivní. Je jím život Chrise Kylea, příslušníka speciálních jednotek Navy SEALs, nasazeného v Iráku, kde se proslavil jako nejefektivnější americký odstřelovač v dějinách – oficiálně mu bylo uznáno 160 zabitých nepřátel, on sám tvrdil, že jich zastřelil 255. Film jsme sledovali s bývalým velitelem českých elitních jednotek SOG Lumírem Němcem. Zajímalo nás, co na snímek řekne. A v čem mu připomene jeho vlastní zkušenosti z Iráku a Afghánistánu. V Iráku sloužil v roce 2004, kdy patřil k jednotce, která chránila českého velvyslance v Bagdádu. V rámci této práce se do přímé akce nedostal, ostré boje jej s jednotkou SOG potkaly až o pár let později v afghánském Hilmandu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.