Osobitá láhev Coca-Cola s charakteristicky zaoblenými konturami byla patentována v roce 1915.
Foto: Archiv Coco-Cola
Společnost Coca-Cola letos oslaví 100. narozeniny své konturované lahve, jež zaujímá významné místo mezi nejslavnějšími nápojovými lahvemi. Nezaměnitelná lahev má své místo v Muzeu moderního umění v New Yorku, zahrála si v několika filmech a dodnes nabízí inspiraci významným umělcům a designérům. Svoji tvorbu s ní spojili například Salvador Dalí, Andy Warhol nebo Karl Lagerfeld.

Konturovaná lahev byla vytvořena k ochraně značky Coca-Cola před napodobiteli. Cílem bylo navrhnout "design tak výrazný, aby mohl být rozpoznán pouhým dotykem, a tak unikátní, aby mohl být identifikován i podle střepů rozhozených po zemi". S tímto zadáním společnost Coca-Cola v roce 1915 oslovila všechny výrobce skla ve Spojených státech amerických.

Na základě vítězného návrhu byla ještě v roce 1915 patentována osobitá Coca-Cola lahev s charakteristicky zaoblenými konturami, která se stala globální ikonou a už století je zdrojem inspirace ve filmu, designu či výtvarném umění. V Československu se konturovaná láhev objevila poprvé v roce 1968.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.