Josef Šíma: Portrét Marguerite Neveux, 1922, olej, plátno, 4,2 milionu Kč
Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
V neděli probíhá další aukce umění v pražském Mánesu. V nabídce je portrét od Josefa Šímy, akt od Františka Drtikola či zátiší Emila Filly. Několik výtvarných děl nabízí také internetová aukce Galerie Lazarská.

Malíř Josef Šíma se ve třiceti letech natrvalo usadil ve Francii, kde žil až do smrti v roce 1971. V roce 1922, krátce po příchodu do této země, namaloval Portrét Marguerite Neveuxové, nevlastní matky jednoho ze svých prvních francouzských přátel, básníka a dramatika Georgese Neveuxe. Obraz pochází z majetku malířovy adoptivní dcery Aline. Je reprodukován v monografii Františka Šmejkala a do nedělní aukce, pořádané pražskou síní Adolf Loos Apartment and Gallery, půjde s cenou 4,1 milionu korun.

K dominantám aukce bude patřit Fillovo Zátiší na stole se sklenicí, rybou a novinami z roku 1927. Obraz s vyvolávací cenou 2,9 milionu korun pochází z německé soukromé sbírky. Další Fillovu práci, kresbu Salome (Tanečnice) z roku 1910, svěřila do aukce malířova rodina. Její dražba začne na ceně 90 tisíc korun.

Hodnotu obrazu Pohled na Pražský hrad a Karlův most od Maxe Kopfa (1930) lze srovnávat s Kokoschkovými pražskými panoramaty, která jsou nyní k vidění ve Veletržním paláci. V aukci se bude obraz nabízet za 750 tisíc korun.

Sběratelskou příležitostí je pigmentový tisk, akt Františka Drtikola The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928 v původní autorské adjustaci. Draží se od 500 tisíc korun.

2x AUKCE

Adolf Loos Apartment and Gallery

26. dubna, Praha, Mánes

Galerie Lazarská

internetová aukce do 30. dubna

www.galerie-lazarska.cz

Galerie Lazarská nabízí v těchto dnech v internetové aukci několik mimořádných výtvarných děl, mimo jiné obraz Emila Filly Zátiší s ananasem z roku 1930, kresbu Josefa Šímy Sloup Orfeův nebo obraz Kamila Lhotáka Zelený terén (bílé instrumenty) z roku 1972.

Současná aukce je v této galerii teprve druhá v pořadí. V té první, uspořádané loni na podzim, se prodalo 18 kolorovaných leptů Josefa Šímy na téma Paříž z roku 1927 za 330 tisíc korun.

Práce na papíře loni zesnulé Adrieny Šimotové z 60. let našly kupce za ceny od 76 do 330 tisíc korun.