Letos čeká zámek Zelená Hora poprvé po sedmi letech oprava další části.
Foto: HN – Matej Slávik
Veřejnosti jinak uzavřený zámek se mimořádně otevře na čtyři dny v červenci. Ve sklepení uvidí lidé například těsnou kobku, v níž byl vězněn Ferdinand ze Šternberka poté, co v záchvatu šílenství zavraždil svou matku Kateřinu z Lokšan. Zelenohorský zámek zdevastovali za minulého režimu vojáci, Miroslav Švandrlík do něj zasadil děj své knihy Černí baroni.

Poprvé od druhé světové války se letos na začátku července lidé budou moci podívat do srdce původního hradu na Zelené Hoře u Nepomuku a do hradních sklepení. Veřejnosti jinak uzavřený zámek se mimořádně otevře na čtyři dny. Kromě zámeckých sálů lidé uvidí i nejtajemnější část původního sklepení s takzvaným srdcem Zelené Hory a s vězením šíleného Ferdinanda ze Šternberka, řekl dnes novinářům Pavel Motejzík z Mikroregionu Nepomucko, který se na zpřístupnění podílí.

reklama

Zelenohorský zámek zdevastovali za minulého režimu vojáci, Miroslav Švandrlík do něj zasadil děj své knihy Černí baroni. Areál zámku a kostel patří malé obci Klášter. Před lety se dohodla se skupinou francouzských investorů na využití zámku. Areál je ale už roky uzavřený a jeho obnova, odhadovaná minimálně na půl miliardy korun, zatím nepokročila. Veřejnost se tam může podívat jen výjimečně.

O prohlídky je ale zájem. Loni při mimořádném zpřístupnění přišlo za šest dní přes 10 000 lidí. "Rádi bychom, kdyby lidé hojně přišli, výtěžek ze vstupného pomůže s opravami," řekl starosta Zdeněk Bartošek. Prohlídky budou 5., 6., 11. a 12. července.

Ve vlhkém a ponurém sklepení uvidí lidé například těsnou kobku, v níž byl vězněn Ferdinand ze Šternberka poté, co v záchvatu šílenství zavraždil v květnu 1590 v Lobkovickém paláci v Praze svou matku Kateřinu z Lokšan. V kobce o rozměrech dva krát dva metry žil do své smrti asi pět let.

"Ve zdi z cihel byly dva otvory – jedním se mu podávala potrava a druhým se vhánělo do sklepení teplo. Po jeho smrti musela být zeď kobky pobořena, aby mohlo být vyneseno jeho tělo," popsal Motejzík. Ve sklepeních lidé uvidí také "srdce" Zelené Hory – napůl zazděný portál klenutý gotickým stropem ze 13. století, tedy zřejmě z doby založení původního hradu.

Letos čeká zámek poprvé po sedmi letech oprava další části. Obec začne díky dotaci od ministerstva kultury s rekonstrukcí takzvané sala terrany. Jakýsi zahradní sál s arkádami a stupňovými schodišti byl přistavěn v 19. století a je to typická stavba pro barokní palácové a zámecké zahrady. Letos cena oprav dosáhne milionu korun, z toho 0,6 milionu dalo ministerstvo, zbytek musí zaplatit obec Klášter. Oprava se protáhne na více let a celkem bude stát 2,7 milionu korun, dodal Motejzík.