Přepravce Qatar Airways zákazníkům nabídne jídelní menu sestavené mistry kuchyně.
Foto: Reuters
Čtenáři měsíčníku Travel & Leisure vybrali deset nejlepších světových aerolinek. Singapore Airlines, které seznamu dominují již 20 let, nabízejí svým zákazníkům pohodlné postele a nezaměnitelný tým letušek, jimž se přezdívá "Singapore Girl". Arabská konkurence se snaží nalákat na jídelní menu sestavené předními světovými kuchaři nebo sprchu za letu.

Cestování letadlem bylo ještě před dvaceti lety privilegiem. Let tehdy znamenal příjemný odpočinek na pohodlných sedadlech ve výšce více než devíti tisíc metrů. To už dnes příliš neplatí. Cestující se mnohdy krčí v nepohodlných sedačkách a o kvalitě jídla na palubě je slušnější pomlčet.

Ne všechny přepravní společnosti ale nabízejí letecké martyrium. Magazín Fortune zveřejnil seznam deseti nejlepších aerolinek, které vybrali čtenáři měsíčníku Travel & Leisure

reklama

Nabízejí pohodlné cestování bez pokrčených nohou. Místo pytlíku s oříšky se cestující mohou těšit na jídelní menu, které sestavili kuchaři z restaurací oceněných Michelinskou hvězdou. Na nekvalitní plastové příbory zapomeňte. I pasažéři cestující v ekonomické třídě si mohou let zkrátit sledováním filmů na obrazovkách s vysokým rozlišením. 

TOP 10 aerolinek

Singapore Airlines - Singapur

Emirates - Dubaj

Qatar Airways - Katar

Cathay Pacific Airways - Čína

Air New Zealand - Nový zéland

Virgin Atlantic Airways - Británie

Thai Airways - Thajsko

Korean Air - Jižní Korea

All Nippon Airways - Japonsko

Qantas Airways - Austrálie 

Letos se v žebříčku nejlepších aerolinek světa umístilo celkem 39 společností, které byly vybrány na základě úrovně pohodlní, servisu, ceny a kvality jídla.

Na první příčce se tradičně umístily Singapore Airlines, žebříček vedou už dvacet let. Vysoký standard je určen nejen pro cestující v první třídě, kteří mají k dispozici pohodlné postele a šampaňské, ale i pro ostatní pasažéry. O jejich pohodlí se stará tým letušek, které prošly náročným čtyřměsíčním tréningem. Důležité je samozřejmě technické zázemí. Singapore Airlines do své letecké flotily jako první zařadily největší letadla pro osobní přepravu Airbus A380. 

Jejich arabská konkurence, která se drží v závěsu, patří dlouhodobě mezi symboly přepychu. Dubajské Emirates nabízí kulinářské speciality z Blízkého východu a nejnáročnější se mohou těšit i na osvěžení v podobě luxusního baru nebo sprchy. Třetí nejlepší letecký přepravce Qatar Airways se zákazníky snaží nalákat na jídelní menu sestavené mistry kuchyně Nobuem Matsuhisou a Vineetem Bhatiou. K pokrmu je na palubě letadla připraven výběr špičkových vín. 

Asijské letecké společnosti opakovaně dostávají nejlepší hodnocení a letos jich je v první desítce hned pět. Na slušném pátém místě se ale umístil přepravce Air New Zealand, který si díky pohodlným gaučům vysloužil chválu zejména u rodin cestujících v ekonomické třídě. Virgin Atlantic Airways Richarda Bansona se mohou pochlubit šestou příčkou. Jak bývá u Britů bývá, cestující se mohou těšit na odpolední čaj a nesmí chybět ani puding. Australská letecká společnost Qantas se mezi nejlepší dostala poprvé od roku 2007. Nabízí mimo jiné nejdelší let na světě: 16 hodin, za které pasažéři urazí více než 13 tisíc kilometrů.