České mapy do aplikace dodal projekt StareMapy.cz.
Foto: Moravská zemská knihovna
Jak vypadalo město před 300 lety či ulice v době první světové války, ukazují staré mapy na serveru OldMapsOnline.org. Novinkou je mobilní aplikace, kterou lze použít na zobrazení vlastní polohy na historické mapě. Tisíce českých map aplikaci dodal projekt StareMapy.cz.

Kolem vás je moderní město, ale puntík na mapě v telefonu naznačuje, že stojíte v polích za pražskými hradbami u kopce s křížem na vrchu. Takového přenesení do minulosti je schopná aplikace OldMapsOnline, kterou v pondělí představil tým stojící za stejnojmennou webovou stránkou. Na stránce i v aplikaci se soustřeďují také tisíce map z českých archivů. 

Postupná digitalizace map ze světových archivů v posledních letech zpřístupňuje jejich kouzlo i běžným lidem. Na stránce OldMapsOnline je v současnosti na 400 tisíc map různého stáří z předních světových sbírek. V nové mobilní aplikaci si lze prohlédnout zatím 280 tisíc z nich, které pochází z 15. až 20. století.

Mapy z českých kartoték a archivů se sem dostaly díky práci tisíců dobrovolníků, kteří pomáhají historické exempláře umístit do mapy světa v rámci projektu StareMapy.cz, který koordinuje Moravská zemská knihovna.

Při práci v aplikaci OldMapsOnline lze jednoduše zvolit místo a období, ze kterého se mají historické mapy zobrazit. Případně pomocí GPS nechat vyhledat mapy místa, na kterém právě stojíte. Vaše aktuální poloha se pak ukáže na podkladu historické mapy. 

reklama

Aplikace může být atraktivní nejen pro milovníky historie, ale i pro nadšence do geocachingu nebo pátrače po zrušených kolejových tratích, mezi něž patří i Jitka Kropáčková.

"Když přímo v terénu prohlížím starou mapu, ve které se spolu se mnou pohybuje bod, který označuje moji aktuální polohu, je to poměrně intenzivní zážitek. Najednou jako bych se ocitla v jejím středu," reagovala na novou aplikaci železniční nadšenkyně.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.