Betonářky z moderního centra v areálu bývalé Poldovky. Experti z ČVUT tam zkoušejí nové stavební technologie.
Foto: HN - Matej Slávik
Kousek od Buštěhradu, na okraji areálu bývalé Poldovky, stojí hypermoderní vědecké centrum. Experti z ČVUT tam zkoušejí nové stavební technologie. Je mezi nimi i skupinka žen, které jaksi boří mýty. Učaroval jim totiž beton - hmota, s níž obvykle pracují muži. Vymýšlejí, jak ho udělat pevnější a lépe recyklovatelný. Kolegové jim říkají betonářky.

Míchačka je obvykle celá upatlaná a ozdobená zaschlými hrudkami malty − podobně jako má plejtvák hlavu porostlou korýši. Tahle je ale jiná − čistá, skoro voňavá, barevná, s krycím sítem. A hlavně, nepobíhají kolem ní zpocení dělníci, ale dvě mladé, krásné slečny. I když jedna podobnost se souputníky ze staveb by se u nich našla, také na sobě mají montérky. "Betonu jsem musela přijít na chuť, nejdřív mě lákaly ocelové konstrukce, neměla jsem ho ráda," směje se třicetiletá Tereza Pavlů. Spolu s o čtyři roky mladší Magdalénou Šefflovou vedou laboratoř, kde vymýšlejí, jak nejlépe recyklovat starý, už jednou použitý beton.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.