Zámek v Českém Krumlově je letos nejnavštěvovanější českou památkou.
Foto: Shutterstock
V žebříčku nejnavštěvovanějších památek v Česku spravovaných Národním památkovým ústavem za první polovinu letošního roku vede Český Krumlov, Lednice a Hluboká nad Vltavou. Zámek v srdci jižních Čech už letos navštívilo přes 200 tisíc lidí. Mezi první pětici nejoblíbenějších památek se letos nedostal Kuks.

Téměř 80 tisíc lidí si přišlo do konce července prohlédnout opravený barokní areál v Kuksu, který se otevřel letos na konci března. V žebříčku více než stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) se tak Kuks hned dostal na šesté místo. Nejnavštěvovanější památkou je v polovině prázdnin zámek Český Krumlov, který se v prvenství dlouhodobě střídá se zámkem v Lednici.

Krumlovský areál k 31. červenci navštívilo přes 220 tisíc lidí, loni ke stejnému datu to bylo o 20 tisíc lidí méně, sdělil Národní památkový ústav. Údaje nemá ze všech svých pracovišť, standardně se sbírají až ke konci sezony. Desítka nejnavštěvovanějších památek ale vykazuje návštěvnost vyšší než za stejné období minulého roku.

reklama

Zámek v Lednici má letos zatím téměř 213 tisíc návštěvníků, loni do konce července to bylo asi o 10 tisíc lidí méně. Nárůst návštěvníků hlásí proti půlce loňských prázdnin také Hluboká a Karlštejn; tamní návštěvnost je ale limitovaná kvůli udržení klimatických podmínek uvnitř hradu. Loňská návštěvnost památek ve správě NPÚ přitom byla rekordní, přišlo 4,8 milionu lidí, téměř o půl milionu více než v roce 2013.

"Naše nejsilnější desítka (památek) vysílá příznivé signály. Přes nepřízeň počasí, tedy chladno a mokro na začátku sezony a vedra v červenci, návštěvnost neklesá," řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá. "Vysvětlením jsou pravděpodobně stále pestřejší programy, které lidi na hrady a zámky lákají za oživením, atmosférou a uměním, nejen za klasickými prohlídkami. I ty však jsou stále oblíbené a počet návštěvníků na nich neklesá," dodala.

Z první desítky má nižší návštěvnost proti loňsku - která se ještě do konce sezony může změnit - jen Konopiště. Návštěvnost mu klesla z přibližně 91 tisíc návštěvníků o 10 tisíc; loňská vysoká návštěvnost ale byla zapříčiněna tím, že sté výročí sarajevského atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este bylo jedním z hlavních témat programu NPÚ a Konopiště bylo jeho centrem.

Počet návštěvníků, kteří se přišli podívat do barokního hospitálu v Kuksu, je pro NPÚ pozitivním překvapením. Objekt se po dvouleté rekonstrukci otevřel 1. dubna a od té doby do něj zavítalo už 77 tisíc lidí. Podle kastelána Libora Švece se návštěvnost hospitálu v letech 2007 až 2010 pohybovala kolem 65 tisíc lidí, rád by ale dosáhl roční návštěvnosti 100 tisíc lidí. Rozsáhlá rekonstrukce vrátila celý areál do podoby z počátku 18. století. Na obnovu však stále čeká známý blízký Braunův Betlém.

Tabulka: nejvíce navštěvované památky ve správě NPÚ za období leden až červenec 2015 a srovnání s předchozími roky

pamA tky

Zdroj: NPÚ