Zkusit si chirurgické šití na plyšovém medvídku, ošetřit pacienta Pepu a prohlédnout si na zubařském fantomu zuby až po kořeny mohou návštěvníci interaktivní a multimediální výstavy Medicína budoucnosti, která se v pátek a sobotu 6. a 7. listopadu koná v prostorách Akademie věd na Národní třídě. "Zájemci zjistí na speciální váze svoji hmotnost včetně množství tělesného tuku a mohou se vyfotit s kostrou," řekla proděkanka 3. lékařské fakulty UK Lucie Bankovská Motlová.

V interaktivní a multimediální expozici představí 3. lékařská fakulta pět oborů, dva teoretické, anatomii a výživu, a tři klinické, což jsou plastická chirurgie, dentální hygiena a ošetřovatelství.

"Těší nás, že stejně jako v loňském roce můžeme veřejnosti ukázat na festivalu v rámci Týdne vědy a techniky pět oborů vyučovaných na naší fakultě. Návštěvníkům představíme současnost těchto oborů a společně si zafantazírujeme, jaká budoucnost je asi čeká," uvedla proděkanka.

Budoucnost anatomie souvisí s rozvojem zobrazovacích metod. Díky snímání struktur živého lidského těla a vytvoření trojrozměrných zobrazení může být anatomie využívána k simulacím pro trenažéry v nácviku operací a dalších invazivních výkonů na pacientech. V plastické chirurgii se zase dá očekávat nárůst preventivních operací u žen s genem BRCA, který souvisí s rakovinou prsů, kdy okamžitě po odebrání postižené tkáně se provede rekonstrukce.

Součástí výstavy jsou i přednášky předních odborníků. V pátek je to od 10 hodin přednáška hematologa Tomáše Kozáka s názvem Od výzkumu biologie buňky k vyléčitelnosti leukémií a v sobotu od 13 hodin přednáška Petra Widimského s názvem Perkutánní intervence v léčbě život ohrožujících stavů: záchrana srdcí, záchrana mozků.

Patnáctý ročník akce Týden vědy a techniky, festivalu přednášek, výstav, dnů otevřených dveří a interaktivních prezentací se koná na 50 místech Česka. Univerzita Karlova je hlavním partnerem letošního ročníku.