I záměrně vytvořený úsměv dokáže povzbudit naše emoce - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/ Emily Rachel Poisel
Tón hlasu spolehlivě vyjadřuje momentální rozpoložení. Vědci ale tvrdí, že tato teorie funguje vzájemně. I uměle vytvořený úsměv totiž dokáže zvednout náladu.

Pokud máte pocit, že tón vašeho hlasu zní až podivuhodně melodicky a líbí se vám víc než obvykle, zřejmě máte dobrou náladu. Závěr nové studie zní: lidé používají svůj hlas k pochopení vlastních emocí. Informoval o tom server New Scientist.

Tento výzkum vznikl na základě analogie s mimikou a gesty - ukázalo se totiž, že nejen pocity štěstí dokáží vykouzlit úsměv na rtech, ale naopak i záměrně vytvořený úsměv modeluje onen šťastný pocit. Vědci usoudili, že hlas má podobné schopnosti. Ačkoli se na první pohled zdá, že vnitřní pocity jsou primární a teprve poté následuje jejich vnější vyjádření, ať už v podobě gesta nebo zvuku, poslední poznatky ukazují vzájemnost cítění a jeho explicitního projevu.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.