Velkolepou soutěž samby každoročně doplňují stovky pouličních slavností. - Ilustrační foto
Foto: foter.com/ nateClicks
Zahajovací ceremonie sambodromu připomínala blížící se olympijské hry. Velkolepou soutěž samby každoročně doplňují stovky pouličních slavností. Kvůli obavám z řádění viru zika v Latinské Americe se odhaduje nižší návštěvnost.

Slavný karneval v Riu de Janeiru, který je největší svého druhu na světě, vstoupil v neděli večer do další fáze, kdy začaly soutěžní přehlídky škol samby. Tentokrát jejich začátek provázela zahajovací ceremonie připomínající olympijské hry, které se ve městě uskuteční v srpnu.

Tanečníky na věhlasném sambodromu sledovalo na 70 000 diváků. Jako první nastoupili zástupci školy samby Estácio de Sá v opeřených kostýmech, kteří svůj impozantní příchod doprovodili ohlušující zábavní pyrotechnikou. V neděli se předvedli tanečníci celkem šesti škol.

reklama

Vítěz by měl být oznámen na závěr festivalového reje v úterý. Školy samby jsou hodnoceny v deseti kategoriích, od kvality své skupiny bubeníků po krásu kostýmů. Vstupenky na tribunu Sambodromu stojí mnohdy stovky dolarů (tisíce korun).

Karneval se ale jako každý rok neomezuje jen na velkolepou soutěž škol samby s hudebníky a polonahými tanečnicemi, přitahujícími tisíce návštěvníků a miliony televizních diváků. Ve druhém největším brazilském městě se také pořádají stovky pouličních slavností, které začínají za rozbřesku a na nichž tisíce lidí žijí tancem a popíjením až do druhého dne.

Statisíce zahraničních turistů, kteří Rio v době festivalu navštíví, jsou pro bezpečnostní složky zastoupené několika tisíci policistů už jakousi zkouškou před srpnovými olympijskými hrami. Letos bude patrně zahraniční návštěvnost nižší než v předchozích letech kvůli obavám z řádění viru zika v Latinské Americe.

Tanečníci i diváci jsou úřady vyzýváni, aby se potírali repelenty a chránili se tak před komáry, kteří přenášejí virus zika stejně jako nebezpečnější horečku dengue, či dokonce žlutou zimnici. Sambodrom a jeho okolí průběžně vykuřují speciální pracovníci.

Virus zika v zásadě není nebezpečný. Na pozoru se ale musí mít těhotné ženy, a to kvůli poruchám, které může způsobit ve vývoji jejich plodu.