Den českého jazyka by měl připomínat jeho význam a důležitost. - Ilustrační foto
Foto: HN – René Volfík
Muzejníci navrhnou 19. červenec jako den českého jazyka, připomínat by měl jeho význam a důležitost. Datum odkazuje k roku 1564, kdy Jan Blahoslav podepsal předmluvu ke stěžejnímu dílu českého jazyka. Mezi významné dny patří například Den vzdělanosti nebo Den narození Jana Amose Komenského.

Pracovníci Moravského zemského muzea (MZM) v Brně navrhnou zákonodárcům, aby prohlásili 19. červenec významným dnem ČR. V kalendáři by měl lidem připomínat význam českého jazyka. Pojmenován by mohl být jako Den jazykového pokladu, řekl vedoucí Centra humanistických studií MZM Vít Vlnas. Připomněl, že 19. července 1564 podepsal Jan Blahoslav svoji předmluvu ke svému překladu Nového zákona z řečtiny do češtiny. Dílo bylo zásadní pro další vývoj češtiny.

reklama

"Bylo to monumentální dílo tohoto literáta, vzdělance a pedagoga. Jde o dílo, z něhož později vycházelo další dílo klíčové pro český jazyk a tím je Bible kralická," doplnil Vlnas.

Významných dnů v ČR je zatím jedenáct. Nejde o státní svátky, které tráví lidé doma. Jsou pouze připomínkou mimořádných historických událostí v kalendáři. K významným dnům patří například 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského i 7. duben jako Den vzdělanosti.

 "Připomínka v kalendáři bezesporu stojí za to. Stojí za to si připomínat, nakolik je pro nás důležité, že český jazyk v jeho současné podobě máme," zdůraznil Vlnas. Připomněl, že je pouze na zákonodárcích, zda výzvu muzejníků přijmou a 19. červenec schválí jako Den jazykového pokladu.