Britská vláda se po vlně kritiky rozhodla zabránit zrušení staleté tradice tištění oficiálních kopií zákonů na pergamen z kozí a telecí kůže. Horní komora parlamentu si od opatření slibovala úsporu ve výši 80 000 liber (asi 2,8 milionu Kč), informovala agentura AFP.

Pergamen chtěla britská Sněmovna lordů, která má v kompetenci rozhodovat o tom, jakým způsobem jsou zákony archivovány, v rámci úsporných opatření vyměnit za archivní papír. Krok, který schválila teprve minulý týden, ale narazil na odpor některých poslanců i části veřejnosti, a to i přes to, že podle zastánců kvalitní papír může vydržet až 500 let.

Zástupce ministerstva financí Matthew Hancock oznámil, že úřad pokryje veškeré náklady na zachování tradice tištění zákonů na pergamen. "Zatímco svět kolem nás se neustále mění, některé tradice musíme zachovávat," uvedl.

Zrušení rozhodnutí přivítal i zástupce výrobce velínu Paul Wright, podle nějž tím budou mít budoucí generace příležitost "dotknout se historie".

Nejstarší zákon na jemné teletině neboli velínu v parlamentním archivu pochází z roku 1497, ale jsou známy i starší dokumenty včetně kopií Velké listiny práv a svobod, neboli Magny charty, která byla původně vydána v roce 1215. Zákony na velínu uložené ve Viktoriině věži Westminsterského paláce jsou náročné na skladování. Například daňový zákon z roku 1821 má na délku 350 metrů.

Předchozí pokus ukončit praxi tištění na jemný pergamen neprošel v roce 1999.