Co čte režisérka Olga Sommerová
Foto: HN – Jan Šilpoch
Režisérka Olga Sommerová natočila před dvaceti lety film o slavné premiéře Havlovy Žebrácké opery a teď si o jejích hlavních aktérech, "gaunerech z Horních Počernic", znovu čte.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Právě čtu knihu Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky s podtitulem Konec rudého člověka. Charakter ruského člověka mě vždycky zajímal, byla jsem přitahována tím, že je pro mě takřka nemožné ruskou mentalitu pochopit. Kniha mě zajímá také pro jistou paralelu s českými dějinami a tou jsou naděje občanů po pádu komunistického režimu a jejich následné rozčarování. A na nočním stolku mám Magorovy labutí písně, ukrajuju si po kouskách jeho verše, abych nezapomněla, že život, i když trpký, je krásný, když o něm zpívá statečný básník.

reklama

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Nemůžu mít jednoho, to by bylo málo, těch nejoblíbenějších mám mnoho, z českých Bohumila Hrabala, Ludvíka Vaculíka a Milana Kunderu. Je ale jedna krásná literátka, prokletá básnířka, které mám plnou knihovnu a k jejíž korespondenci se stále vracím, a to je Božena Němcová.

Jaké knížky jste měla ráda v dětství? A četla jste je posléze svým dětem?

Pohádky Boženy Němcové, Erbena a Andersena, které jsem četla i dětem. Vzpomínám si na jejich vášeň pro Astrid Lindgrenovou, ale Děti z Bullerbynu si už četly samy.

Předpokládám, že sledujete knížky, které se vztahují k vaší profesi. Čtete třeba i vzpomínky kolegů?

Ano, teď postupně čtu vzpomínkové texty, nikoliv filmařů, ale divadelníků, aktérů svého filmu. Před dvaceti lety jsem natočila film o slavné premiéře Havlovy Žebrácké opery, uvedené v roce 1975 v Horních Počernicích, po které následovala zuřivá msta estébáků. Režisér Andrej Krob byl vyhozen z práce, autor byl hlídán policií, o herecké angažmá přišli diváci představení Tříska, Chadimová, Chramostová, Landovský. Po čtyřiceti letech od této slavné události vyšla kniha Anny Freimanové Gauneři z Horních Počernic, kde se ex post dozvídám fakta, která v mém filmu nebyla a která jsem tehdy ani neznala.

Jaký je váš největší čtenářský "dluh"? 

Dluhů mám mnoho, stačí když se projdu kolem své knihovny, a stydím se.

Se kterým autorem byste šla ráda na večeři?

S přítelkyní, spisovatelkou Alexandrou Berkovou, která v roce 2008 náhle zemřela.

A existuje spisovatel, s nímž byste se nebála strávit desetihodinový let nebo byste si i troufla s ním pobývat pár měsíců na pustém ostrově?

Ne, nechci s nikým sedět deset hodin v letadle a nechci s nikým pobývat na pustém ostrově. Chci zůstat v magické Praze.

jarvis_56c61630498eb3fb2a3d7bfd.jpeg
Co čte režisérka Olga Sommerová
archiv HN