Jakou máte náladu? Jak se vám daří se soustředit? Odpovídat na otázky aplikace lze pomocí barevné škály, jak ukazuje vývojář Daniel Novák.
Foto: HN – Honza Mudra
Každá třetí mobilní aplikace, která pomáhá lidem s nějakou nemocí, souvisí s duševním zdravím. Podle Světové zdravotnické organizace trpí psychickými problémy až 30 procent populace. Jedno z řešení vidí v samoléčbě prostřednictvím mobilních zařízení. Čeští odborníci svými novými technologiemi dokážou například odstranit úzkost nebo prověřit kvalitu vašeho spánku.

Klidný ženský hlas pomalu vysvětluje, že strach z létání je ve skutečnosti jen úzkost. Ta neroste donekonečna, ale obvykle do 20 minut se zastaví a začne odeznívat. Monolog pokračuje údaji o revizích letadla a pak statistikou: "Nejnebezpečnější část letu byla vaše cesta na letiště, při níž pravděpodobnost nehody vystihuje poměr 1 : 300, ve vzduchu je to jen 1 : 4 milionům," uklidňuje hlas ve sluchátku cestujícího, jenž si koupil mobilní aplikaci Hlavně v klidu.

Autorem textu je Adam Suchý, klinický psycholog a psychoterapeut z Olomouce. Přibližně desetiminutový audiozáznam, který by měl pomoci zvládnout strach z létání, založil na kognitivně­-behaviorální terapii, s níž psychologické aplikace často pracují. "Její součástí je nácvik relaxačních technik, ale oslovuje i rozum. Protože pokud lidé lépe rozumí tomu, co se s nimi a kolem nich děje, například co znamenají zvuky v letadle, jako je zatahování podvozku, budou klidnější," objasňuje.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.