Farného hodiny zatím svítí jen oranžově, v budoucnu by ovšem mohly zářit i bíle.
Foto: HN - Michaela Danelová
Těžko říct, kdo vlastně je. Trochu kutil, trochu hodinář, ale i umělec. A nyní i úspěšný podnikatel. Dalibor Farný o sobě říká, že pouze miluje staré věci. Jeho digitronové hodiny se však stávají hitem luxusních interiérů po celém světě.

Když vidíte jeho velké dlaně s masivními prsty, skoro až nechápete, jak si mohou pohrávat s jemnou motorikou časomíry. Ať už Dalibora Farného pojmenujete jakkoliv, tenhle otec tří dětí je zřejmě jediný člověk na světě, který vzkřísil z popela 50 let mrtvou technologii a mění ji v byznys.

Vyrábí totiž elektronické součástky digitrony, které kdysi ve starých továrnách ukazovaly čas, teplotu, používaly se i na kalkulačkách. Pak v dějinách zapadly. "Přestaly se používat v 70. letech, kdy je nahradily LED diody," vysvětluje Farný, kolem kterého problikávají pohrobci tehdejší doby.

Podobně jako lidé sbírají staré gramofonové desky a vychutnávají si lehké praskání během poslechu hudby, objevují v posledních letech i digitrony. S kapkou nostalgie s nimi "cestují" zpátky časem do 60. let, šedých industriálních fabrik s vysokými stropy a velkými okny.

Digitrony vypadají jako oválné žárovky, do nichž někdo vtěsnal drátky. Načež je ohnul do numerických tvarů od nuly po devítku a poskládal je těsně za sebe. Kolem drátků je plyn, většinou argon nebo neon, který se po přivedení elektrického proudu oranžově rozsvítí. Mladý podnikatel našel způsob, jak tyto znakové výbojky znovu vyrobit. Sestavuje z nich ale také hodiny.

Vcelku obyčejnou a čistě funkční věc mění v designové kousky. Digitální zápis času (například 23:52:14) je vytvořen ze šesti vedle sebe zapojených digitronek. Ty pak coby stylová retro časomíra odpočítávají čas v domovech i kancelářích většinou zahraničních klientů, kteří jsou ochotni zaplatit desítky tisíc korun.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.