Fotografka Dita Pepe vnímá označení „módní“ spíše negativně. Znamená pro ni masovou produkci, tržní ekonomiku a něco předem určeného k zániku.
Foto: Dita Pepe
Dita Pepe je držitelkou Magnesie Litery za fotografickou publikaci Intimita. Stejně jako ve své tvorbě, i v módě ráda zkouší různé styly a role. Oblečení považuje za způsob komunikace. V šatníku má úzké šaty, ale obléká i volné košile pánského střihu.

Za publikace Intimita letos získala společně s autorkou textu Barborou Baronovou ocenění Magnesia Litera. Než se ale stala Dita Pepe známou fotograf­kou, pracovala v Německu jako au­-pair a navštěvovala tam i uměleckou školu. O Němcích tvrdí, že jsou pracovití a systematičtí. "Oceňuji, když podobné nastavení cítím také u lidí, s nimiž dělám. Ale myslím si, že v nás Češích je pořád hluboce zakořeněno práci ošidit a z toho mít pak ten dobrý pocit."

Vkus, estetika a krásno jsou pro Ditu Pepe velice individuální záležitosti. Jako fotografka denně pracuje s obrazem a čte informace hlavně z obrazového vjemu, mnohem víc než třeba ze zvukového záznamu. "Věci kolem nás, místo, kde žijeme, kde to máme nebo nemáme rádi, o nás vypovídají kolikrát více než to, co jsme schopni verbalizovat."

Sama se obklopuje předměty a prostředími, k nimž má hlubší vztah a které pro ni něco znamenají. Líbí se jí, když je na nich vidět, že si někdo s jejich výrobou dal práci a vložil do nich i kus svého nadšení. "Máme doma většinou staré kusy nábytku, evokuje to ve mně i vzpomínky na dětství." Velkou část prostoru zde zabírají její sbírky všeho možného, mimo jiné i paruk, šatů, fotografických knih či starých fotoaparátů, kterými fotí.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.