Svatební dar pro sestru, kterým to všechno začalo.
Foto: Pert Vacek
Poprvé na sebe upozornil happeningovým koupáním v obřích betonových květináčích na pražském Smíchově, jež podle něj hyzdí tuto část metropole. Nyní Petr Vacek dostal jiný nápad, vytvářet "lavičky na míru" podle představ zákazníka. "Došlo mi, že ten opravdový výhled můžu darovat pouze vytvořením místa, z něhož je možné tu nádheru spatřit. A tak vznikla prvotní myšlenka darovat lavičku - darovat výhled," popisuje.

Vše začalo jako vzdor. Sedmadvacetiletému Petru Vackovi a jeho dvěma spolužákům ze studií architektury − Janu Gašpárkovi a Jakubovi Kopeckému − se nelíbil rozpínající se nevkus ve veřejném prostoru, a tak založili studio Anarch architekti. Jako formu "odboje" si zvolili tvorbu, kterou nazývají satirický aktivismus.

Jejich první pokusy o oživení míst v hlavním městě nebyly až tak úspěšné. Například veřejná knihovna na zastávce Národní třída vydržela kvůli zlodějům a úklidové službě pouhý jeden den. Ale idea to byla originální i praktická. Cestující se mohl během čekání na tramvaj začíst do různých titulů, které však šlo díky upevnění na gumovém lanku v mžiku vrátit do "knihovny", nastoupit a odjet.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.