Propojení dřeva se sklem podle Kenga Kumy, soukromá rezidence v USA.
Foto: Scot Francis
"Příroda je příliš mocná a je třeba ji s pokorou respektovat," říká slavný japonský architekt Kengo Kuma. Po přírodních katastrofách, které jeho zemi postihly, se překvapivě odklonil od betonu ke dřevu. Připravuje stadion pro olympijské hry, nakreslil i centrálu světové firmy pod Mont Blankem. A chystá projekt v Praze.

Představitel udržitelné architektury Kengo Kuma ve světě proslul svou schopností kombinovat tradiční japonské principy s moderním přístupem.

Právě pracuje na stavbě stadionu pro olympijské hry v Tokiu, ale chystá se stavět i v Praze.

Autor patří mezi malou skupinu architektů, která vnímá svoji profesi velmi skromně. Sám je přesvědčený o tom, že většině jeho kolegů chybí pokora a to negativně ovlivňuje prostor kolem nás. Jokohamský rodák přemýšlí o architektuře jako o doplňku daného stavu věcí. I proto jsou jeho realizace tak často protkané stromy a květinami, ačkoliv stojí na rušných městských bulvárech.

Tokio, Paříž a bambus

Absence zeleně v městských celcích je pro japonského architekta velké téma. Kumovy budovy mají měkké, organické linie, jsou to domy, které nenápadně vplynuly mezi okolní zástavbu a v ní si přirozeně hoví. Z jeho prací dýchá klid a síla.

Tato jeho schopnost vdechnout architektuře meditativního ducha ji činí tolik cennou v přeplněných japonských megapolích.

A nejen v nich. Kumovo studio má svoji pobočku také v Paříži, kde právě pracuje na nové podobě metra v příměstském distriktu Saint-Denis.

Ačkoliv je vstupní vestibul několikapatrový, Kumovi se daří zachovat zdání lehkosti díky častým průhledům a použitým materiálům.

Ten, který se v jeho pracích pravidelně opakuje, je bambus.

Vysoce odolné a přitom lehké dřevo není typické ani tak pro Japonsko, jako spíš pro Čínu.

"Našel jsem v něm velké zalíbení, ale nikdy jej nepoužívám kvůli svému egu," přibližuje oblíbený materiál, který rád využívá jak při návrzích rodinných domů, tak při stavbě velkých budov.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.