Manželé Hana a Lubomír Krupovi (druzí zleva) založili Studio Paletky před třemi lety.
Foto: Archiv Studia Paletky
Ve Studiu Paletky už tři roky vzniká nábytek z palet z exotických asijských dřevin, které by jinak skončily na smetišti. Manželé Krupovi a jejich tým nábytek dodávají do bytů, kanceláří i obchodů. Vyrábí ho bez laků a lepidel. Dřevo je podobné kůži a potřebuje dýchat, říkají.

Ještě před deseti lety bychom nad postelí, pohovkou nebo stolkem z palet kroutili hlavou. Dnes už paletový nábytek nijak neobvyklý není. Potvrzují to i v pražském ateliéru Paletky, kde manželé Krupovi a jejich tým recyklují palety z exotických asijských dřevin a vytváří interiérové vybavení a doplňky bez chemické úpravy. Nábytek pak putuje do bytů, kanceláří i obchodů.

Studio Paletky pracuje například s mahagonem, malajským dubem nebo japonským cedrem, který je mezi zákazníky nejoblíbenější. V portfoliu se tak objevují odstíny od světle okrových přes šedohnědé až po narůžovělé tóny.

"Nepracujeme s europaletami, protože ty mají svůj koloběh života jasně daný, jsou typizované a převáží zboží, dokud se nerozpadnou. Do České republiky se přivážejí i palety atypické z kvalitních lokálních dřevin z celého světa, pak se ale stávají odpadem. Takové dřevo stojí za to zachránit," vysvětluje spoluzakladatelka ateliéru Hana Krupová, která dříve pracovala jako pomocnice v truhlářské dílně a nábytek rovněž ráda navrhuje.

Nápad vyrábět designový nábytek bez chemické úpravy vznikl v roce 2013, když Krupovi sháněli zdravou postel pro své dítě. To pro ně znamenalo výrobek ze dřeva, bez lepidel. A právě důraz na zdravotní nezávadnost je přivedl k tepelně ošetřeným paletám z Japonska. Dali dohromady dílnu pro workshopy a první zakázka přišla vzápětí. "Vytvořili jsme zařízení interiéru pro sdílenou kancelář Baby Office. Od té doby jsme se nezastavili," konstatuje Krupová.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.