Otec na rodičovské dovolené - Ilustrační foto
Foto: Shutterstock
Novinář a politický aktivista Matěj Metelec je čtvrtým měsícem na rodičovské dovolené. Vychovává dvě dcery: jednu tříletou, druhá nedávno oslavila první rok. "Musel jsem se s tou představou nejdříve sám poprat. Ale být s dítětem v té nejdynamičtější fázi jeho vývoje nic nenahradí," říká.

Novinář a politický aktivista Matěj Metelec je od letošního září otcem na plný úvazek. Vystřídal v péči o dcery manželku, dokumentaristku Apolenu Rychlíkovou, které skončila mateřská dovolená. Na navazující rodičovskou nastoupil on. Sepsal dokonce Manifest otce na rodičovské dovolené a zveřejnil ho v kulturním čtrnáctideníku, v němž pracuje jako redaktor.

Třiatřicetiletý Metelec je se svým rozhodnutím pečovat v domácnosti o děti spokojený. Přesto přiznává, že se s novou situací nejprve musel ztotožnit a překonat všechny vnitřní zábrany.

matej

Čí to byl nápad, že na rodičovskou dovolenou nastoupíte vy?
Mojí ženy. A jak jsem psal i ve svém "manifestu", musel jsem se s tou představou nejdříve sám poprat, než jsem se s ní úplně ztotožnil. Předsudky, ale i obyčejná nejistota jsou v tomhle směru, mám ten dojem, hluboce zakořeněné ve většině mužů i žen. Nakonec, nejlépe o tom vypovídají čísla – na rodičovské dovolené je stále 98 procent žen. Moje žena ale neviděla důvod, proč by konformitu, která ze mě mluví, měla brát jako poslední slovo do diskuze. A jsem jí za to dnes neskonale vděčný. Důvodů bylo samozřejmě víc, mimo jiné i snaha trochu prolomit společenskou nerovnováhu. Zásadní byla ale šance trávit víc času s rodinou, být u toho fascinujícího období, kdy miminko vyrůstá.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.