Chvojínek
Foto: Dita Pepe
Oslovili jsme 10 známých spisovatelů a požádali je, aby pro naše čtenáře napsali vánoční povídku. Vzniklo 10 literárních miniatur, jež doprovázejí fotografie Dity Pepe. Přední česká fotografka se nechala texty inspirovat a vytvořila cyklus snímků jen pro tuto příležitost. Věříme, že vás tento výjimečný dárek potěší.

Jmenuji se Smrkovský. Na křestní se už nepamatuju. Každý druhý u nás byl Smrkovský a všichni na nás stejně volali jenom ty klacku, ty dřevo, ty usmrkanče a ty palice dubová. Jenom jednou, to jsem byl ve školce, mě pohladila mladá, milá paní, co se o nás starala, a řekla mi Chvojínku! Na to nezapomenu. Ta školka byla ve skutečnosti spíš jako kasárna, stála jsme tam vždycky my děcka v řadách, v řadách rovných jako když střelí, a nebyli jsme Chvojínci, ale spíš Vojínci. A přitom jsme chtěli růst jako dříví v lese a klackovatět! Skoro nic nám ale nedovolili a moc švandy jsme si neužili. Nosili jsme dokonce školní uniformy. Chtěli z nás udělat zástup stejných, zaměnitelných bytostí a taky že se jim to téměř podařilo.

Na školku nevzpomínám rád. Kromě jednoho zimního odpoledne, kdy se mi přihodila krásná věc: venku pomaloučku sněžilo, padaly takové ty rozložité, velikánské vločky, co dělají ten nejnadýchanější a nejměkčí sníh a snášejí se tak neochotně a rády si nenuceně a nevyzpytatelně zavíří, než dopadnou. Slunce bylo tak bledé a malé, že se do něj dalo koukat a schovalo by se za zrnkem máku. Stál jsem v té lenivé chumelenici, zíral do té mléčné běli a vtom si na mě sedla sýkora. Žlutá a modrá, uprostřed bělostné zimy vypadala jako nějaký tropický pták a byla v tu chvíli doopravdy krásnější než nejpestřejší rovníkový papoušek. A za moment, možná zlákaná smělostí té první sýkorky, sedla si na mé druhé ramínko další, stejně pěkná koňadra a já si hned připadal jako nějaký generál té naší školky, těch našich kasárniček. Vždyť jsem měl na ramenou dvě nejkrásnější výložky, skoro jako nějaký maršál!

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.