Domácí kuřecí šunka s celerovým salátem
Foto: Archiv Zátiší Group
Odstartovat nový rok plnou pusou odvážných předsevzetí je už náš národní sport. Úprava váhy bývá jedním z nejčastějších kroků ke zdravějším zítřkům. Pojďme tedy začít s domácí šunkou.

Pochoutka a ozdoba sváteční tabule, spolehlivý pomocník při redukční dietě, základ dětské svačiny i domácí party. Plátek šunky je mnohem univerzálnější, než se na první pohled může zdát. A podle zvoleného typu i jeden z pilířů racionální stravy. Chutná, zasytí, má vysoký obsah bílkovin a zároveň málo tuku. Tělo tak má i v rámci hubnoucího režimu z čeho stavět, svaly zůstávají, přitom nadbytečné tukové polštářky mizí. Šunka je jednoduše skvělá věc, ovšem musí být skvělá.

Vraz do toho…

Jednou z možností, jak si vybrat to nejlepší, je pečlivě prozkoumat složení. Že o kvalitě rozhoduje množství čisté svalové bílkoviny, tedy maximální množství masa, je známá věc. Dalším důležitým ukazatelem je podíl soli, tuku a přidaných látek − od konzervantů přes barviva po plnidla… Často čert aby se v tom vyznal. Navíc je otázka, zda skutečně platí, že co je psáno, to je dáno. Kdo chce mít jistotu, měl by zamířit k dobrému řezníkovi. Anebo si šunku vyrobit sám, což není nikterak složité, naopak.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.