Jiří Rohlíček, příbuzní a přátelé vyšívají své kostýmy vlastnoručně po večerech, třeba u televize. Jen pásek Ribanny prý lékař vyráběl čtyři měsíce.
Foto: HN - Libor Fojtík
Pražský gynekolog Jiří Rohlíček se v dětství osudově zamiloval do filmů o Vinnetouovi. V ordinaci ho můžete potkat v kostýmu Vinnetouova otce Inču­-čuny. K tomu natáčí amatérské kopie slavných mayovek.

Zhruba v 17.30 se otevírají dveře do čekárny a z gynekologické ordinace vystupuje k úžasu pacientek místo muže v bílém plášti postava v čelence s obřími dravčími péry, oděná do kostýmu apačského náčelníka Inču­-čuny. Pravicí v rukávu s třásněmi se dotkne své hrudě a paží pak opíše půlkruh v indiánském pozdravu.

Překvapeným ženám to ale po pár vteřinách dochází a padá jim kámen ze srdce: Vždyť je to pan doktor Rohlíček! Šok to pro ně byl, ale ne zase tak velký. Pacientky totiž už vědí, že MUDr. Jiří Rohlíček z pražského Kamýku není tak úplně obyčejný doktor. Ostatně ty dámy, které v čekárně právě sedí, se lékařem nechaly pozvat na promítání záběrů z ochotnických představení o Vinnetouovi, v nichž jejich gynekolog vystupuje se skupinou dalších nadšenců­-mayologů.

Třešničkou na dortu středeční produkce jsou pak scény, které Rohlíček a spol. natočili na stejných místech v Chorvatsku či ve Slovinsku, kde vznikaly legendární snímky z 60. let s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem. Místo slavných herců ale před kamerou nyní stojí Jiří Rohlíček, pak jeho stejnojmenný syn, který ztvárnil Old Shatterhanda, a kamarád Filip Minařík, jenž se ujal role Vinnetoua. Dali si tu práci, že lokace po půlstoletí jednu po druhé vyhledali, určili správné úhly, v jakých mají před objektivem stát, naučili se filmové dialogy a vyrobili přesné kopie westernových kostýmů.

Pokaždé, když se projekce v čekárně za zvuku melodie známé každému českému fanouškovi indiánů blíží k přestávce po první polovině, doktor Rohlíček se v ordinaci urychleně převléká z bílého lékařského stejnokroje do indiánského hábitu, bere do ruky pušku pobitou stříbrnými hřeby a v "gynokinokavárně" (Rohlíčkův termín) předstupuje před ohromené divačky. Následuje aplaus a ženy chválí oblečení, které vypadá stejně jako oděv Vinnetouova otce ze slavného filmu.

"Budete k takovému pošetilci ještě chodit?" směje se Inču­-čuna­ Rohlíček. Rozradostněné pacientky jej ujišťují, že ano. "Ještě se mi nestalo, že by nějaká žena poté, co se dozvěděla o mé lásce k Vinnetouovi, přestala být mou pacientkou," tvrdí 59letý gynekolog, který si splnil svůj dětský sen: stát se indiánem.

Brečeli i velcí kluci

O existenci slavného Apače se Jiří Rohlíček poprvé dozvěděl coby sedmiletý z plakátů zvoucích na druhý film kultovní série, nazvaný lakonicky Vinnetou. Stalo se to v Litomyšli, kde malý Pražan právě pobýval u pratety. Širokoúhlý snímek v koprodukci západního Německa a Jugoslávie, za jehož zhlédnutí tehdy v roce 1964 zaplatil čtyři koruny (dvě koruny z ceny byl příplatek za film v barvě), ho natolik fascinoval, že na něj do místního kina šel během týdne ještě čtyřikrát.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.