Vila Helenka v ulici Na Václavce je jednou z ikon pražské secese.
Foto: Kristína Hrabětová
Ne každá stavba měla tak opulentní, tehdy velmi moderně pojatou výzdobu jako secesní Helenka na pražském Smíchově. V podkroví slavné vily teď vznikla vestavba, která propojuje historickou kreativní velkorysost s moderním a velmi vytříbeným stylem majitele.

Pokud byste si chtěli udělat obrázek o pražské secesní architektuře, měli byste přirozeně navštívit Obecní dům, Fantovu kavárnu na hlavním nádraží, soubor domů na Rašínově nábřeží a v neposlední řadě i Kordovu vilu Helenka ve smíchovské ulici Na Václavce – bezpochyby nejsmělejší příklad tohoto uměleckého směru na území hlavního města. Stavitel Alois Korda ji zde realizoval dle svého návrhu v roce 1903. Slovy současnými byl úspěšným smíchovským developerem a jeho vlastní vila vlajkovou lodí. Šlo o jakýsi "show house", který prezentoval jeho kreativní i řemeslnou zdatnost a nutno dodat také sebevědomí.

Pojetí domu je vpravdě nekonvenční. Ne každá stavba měla tak opulentní, tehdy velmi moderně pojatou výzdobu, na které se ve velké míře podílel malíř František Kobliha. Fasáda mu tehdy posloužila jako plátno, kde se objevuje anděl se zlatými křídly, velkoformátové květinové vzory, ale kupříkladu i sluneční hodiny. A k tomu markantní hranatá věž s výrazným přesahem ploché střechy s velkými kulatými okny – i dnes to člověka nutí cestou kolem zpomalit a zasnít se.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.