Kolonáda v Mariánských Lázních – Ilustrační foto
Foto: ČTK
Léčebné koupele a pitné kúry - tak známe lázně dnes. V těch starořeckých a starořímských návštěvníky ošetřovali lazebníci, v 16. století se zase do lázní chodilo za důkladným pročištěním těla. Vydejte se s námi do historie lázeňství.

Lázně měli rádi staří Řekové i Římané, kteří bohulibý zvyk přenesli i do svých provincií. Středověk si sice na hygienu moc nepotrpěl, i tak dal ale vzniknout lazebnám. V těchto veřejných očistných lázních působili lazebníci, kteří uměli trhat zuby, napravovat zlomeniny, ošetřovat zranění či pouštět žilou. Protože ani tehdejší medicína nezaznamenávala zrovna převratný vývoj, dlouho se předpokládalo, že základem zdraví je rovnováha tělesných šťáv − a k jejich pročištění jsou vhodné léčebné koupele a pitné kúry. Na vědecké úrovni a doplněno o další procedury je tohle nakonec základem lázeňství dodnes. Než se ale stalo tak příjemným, jak ho známe, udělalo řadu kuriózních odboček.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.