Byznysmen z gymnázia Jan Sláma
Foto: HN – Václav Vašků
Ještě nejsou dospělí, ale už to nemohli vydržet. Požádali soud o předčasné uznání plnoletosti, aby mohli podnikat. Jsou mezi nimi třeba vývojáři aplikací nebo internetoví obchodníci. Jak se jejich byznysu vede?

Po rozhovoru pro magazín ego! jej čekala schůzka s bývalým šéfem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem. Při další cestě do Prahy bude mít jednání s ministryní školství Kateřinou Valachovou, s níž se kvůli svému projektu už jednou sešel. Sedmnáctiletý Jan Sláma z Brna má poněkud jiný program než jeho spolužáci ze čtvrtého ročníku šestiletého gymnázia, kde už během prvních dvou týdnů právě se rozbíhajícího druhého pololetí nashromáždil 48 zameškaných hodin.

"Někdo musí chodit do práce, já musím do školy, ale žiju podnikáním. Většina učitelů mi naštěstí vychází vstříc. Když jste mi před pár dny volal, právě jsem seděl ve třídě, vstal jsem a šel si vyřídit hovor na chodbu. Tohle ale netolerují všichni kantoři," usmívá se Jan Sláma, štíhlý mladík v černé košili, při rozhovoru v kavárně v centru Prahy. V červnu loňského roku − to mu bylo ještě 16 − se stal zřejmě nejmladším českým podnikatelem. Brněnský soud ho na jeho žádost uznal předčasně plnoletým. Zplnoletění mladých zájemců o podnikání umožňuje od roku 2014 novela občanského zákoníku. Této legislativní úpravy od té doby využily již desítky teenagerů.

Letos prostějovský soud zplnoletil například 16letého aktivistu Jakuba Čecha, který veřejně upozorňuje na pochybení úřadů a politiků. Student si nyní bude moci pro komunikaci s úředníky založit jako kterýkoliv dospělý datovou schránku či vystupovat jako zmocněnec různých organizací. Soudy mohou výjimečně zplnoletit také lidi mladší osmnácti let, kteří se chtějí vzít.

Co ničí životy studentům

Když si syn manažera a zdravotní sestry Jan Sláma loni v létě po zplnoletění pořídil svůj první živnostenský list, nebyl už v podnikání žádným nováčkem. Ve čtrnácti vytvořil mobilní aplikaci Taháky do kapsy, která se dnes podle internetové služby Google Play pohybuje v kategorii 100−500 tisíc stažení. V 16 letech s kamarádem a dalším zplnoletěným mladíkem Jiřím Diblíkem zhotovili mobilní aplikaci Presentlist, kterou během tří měsíců koupila větší firma.

Nedávno Jan Sláma vymyslel internetový projekt Nenech to být, který má bojovat proti šikaně na školách. "Ano, na tomto projektu s Janem Slámou spolupracujeme, podrobnosti zveřejníme na tiskové konferenci v březnu," říká mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

"Dělám svou první neziskovou aktivitu v životě a je to super. I když počítám s tím, že i tento projekt bude mít svou ziskovou fázi," prohlašuje podnikatel­ teenager. Vedle souboje se šikanou, která podle něj "kromě pětek z matematiky nejvíc ničí životy žákům a studentům", se momentálně zabývá také výdělečnou činností. Věnuje se marketingu pro jihomoravské působení přepravní společnosti Uber.

Nápad ze školní jídelny

Jako malý kluk chtěl být vědcem. Jana Slámu zajímala zoologie, chodil do mineralogického kroužku, sportovně rybařil. Záleželo mu na tom, aby měl samé jedničky. A to se chlapci z Brna také dlouho dařilo. Vše se prý změnilo během krátké chvíle před pěti lety. To mu bylo dvanáct a v otcově autě právě parkovali před ordinací zubaře, k němuž školák mířil na prohlídku.

"Vybavuji si z toho okamžiku úplně všechno včetně sklonu silnice," tvrdí Jan Sláma. Dokáže prodat nejen své zboží, ale také svůj příběh. Ten vypráví se zaujetím, jako kdyby ho znovu prožíval, trefně formuluje a každá druhá jeho věta by mohla být v článku o budoucím úspěšném podnikateli titulkem.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.