Obyčejný řadový domek se proměnil v elegantní „solitér“.
Foto: I.D. Arch
"Nový dům na zelené louce by stál méně než náročná přestavba řadového domku z přelomu 70. a 80. let," říká Rostislav Černík z I. D. Arch. Celému domu dominuje bílá, bělený je i masivní dub na podlaze a nábytku. Dům dostal velkou přidanou hodnotu v podobě průhledů a průsvitů.

Majitelka se rozhodla zůstat v domě, ve kterém vyrostla. Totéž chtěla dopřát svým dětem. Stejně tak příjemné okolí, kde se dobře žije. Jediná komplikace byl samotný dům na kraji Olomouce − s nevyhovujícími proporcemi, poslepovaný z různorodých, převážně nekvalitních materiálů − klasický odraz předlistopadové doby. Co nebylo patrné na pohled, potvrdila poměrně zásadní demolice. Zůstal jen sklep, základy a dvě obvodové zdi. Střecha také musela dolů. Zatékalo na mnoha místech. Nebylo divu: nekvalitní krytina plus krov, který byl sbírkou mnoha druhů dřeva i zpracování, už dávno dosloužily.

Na přeživších základech a půdorysu − u řadovky to ani jinak nešlo − tak vyrostl zcela "nový" dům, navýšený o jedno patro směrem do zahrady. Z ulice musela být původní výška zachována.

Utajená digestoř

Zadání bylo jasné: příjemný domov pro mladou rodinu se dvěma malými dětmi. Sklep měl zůstat pro majitelovo podnikání.

Život rodiny se odehrává v přízemí propojeném velkou terasou se zahradou. Ta díky proskleným stěnám vstupuje do domu ze všech stran. Masivní rám ze světlého dubu, základní materiál v domě, dokázal z okna orientovaného na západ vytvořit působivý obraz. Odolat mu nedokážou ani ti nejmladší: pro dva batolící se kluky se výklenek stal nejmilejším místem k jejich hrám a fantaziím.

Obývací prostor s krbem je propojený s kuchyní. V ní však nenajdeme klasickou digestoř, kuchyňské pachy odsává jedna z "plotýnek" uprostřed sporáku od firmy Bora. Zplodiny putují ven rourou zabudovanou v podlaze. Hravě působí i minipanel se zásuvkami, který se vysouvá nad pracovní plochu. Tu naopak neopouští nerez mixér, má též funkci designového prvku. Přehlédnout nelze ani dominantní dva a půl metru dlouhý jídelní stůl. Díky lehké konstrukci vypadá subtilně, ale deska má ocelovou výztuž, procházející až do nohou. Kuchyň je postavena, stejně jako všechen nábytek, na míru.

Řadový dům na kraji Olomouce

◼ Realizace: 2016
◼ Obytná plocha: 350 m2
◼ Autoři: I.D. Arch

Celému domu dominuje bílá, bělený je i masivní dub na podlaze a nábytku. Bílá je i barva sedací soupravy − majitelé dali přednost oblíbené barvě před obavami z následků ze soužití s malými dětmi. Vnitřní prostoru rovněž prosvětluje čiré sklo na zábradlí. "Dům dostal velkou přidanou hodnotu v podobě průhledů a průsvitů. Je příjemné, když se světlo uvnitř potkává," říkají tvůrci ze studia I.D. Arch. A když je sluníčka už moc, zafungují bílé, dálkově ovládané závěsy.

Dveře jsou klíčové

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.