Autoři projektu ChemLight Denis Havlena (vlevo) a Jakub Špaček.
Foto: HN – Jiří Zerzoň
ChemLight, s nímž autoři uspěli ve startupové soutěži, je úsporné designové osvětlení založené na chemické reakci. Kapalina při ní mění barvu a následně sama svítí. Tvůrci projektu se nyní chystají otevřít vlastní bar na pražských Vinohradech. Svítit se tu bude jak jinak než chemicky. "Přinášíme vědu do každodenního života," říkají Denis Havlena a Jakub Špaček.

Ostrava se vždy na přelomu roku díky akceleračnímu programu Green Light stává inkubátorem pro začínající podnikatele. Odborná porota a hlavní investor tentokrát v rámci únorového finálového večera ocenili shodně dva start-upy – cyklostan, který se napíná přímo na bicykly, a ChemLight – futuristické osvětlení v podobě kapaliny, která reaguje na UV záření a proměňuje se z čiré na barevnou.

Za jeho tvůrci Denisem Havlenou a Jakubem Špačkem se proto vydávám do centra moravskoslezské metropole. Kavárna Daniel, v níž máme schůzku, leží nedaleko opuštěného Dolu Jindřich. Vcházíme do podniku skrytého ve druhém patře starého činžovního domu, v prostorách bývalého bytu, z nějž dýchá atmosféra bohémských večírků 30. let. Oba mladíci sem chodí často, brzy ale budou provozovat vlastní bar – na pražských Vinohradech, s osvětlením založeným na kapalině, s níž vyhráli startupovou soutěž.

Chemie si rozumí s designem

Se svítící kapalinou, která reaguje na UV záření a díky níž vzniklo futuristické osvětlení ChemLight, se čtyřiadvacetiletý student biofyziky Denis Havlena setkal ve školní laboratoři. "Ukázal jsem Jakubovi fotky a jeho napadlo experiment rozšířit," vzpomíná. Díky studentovi eurosprávy Jakubu Špačkovi tak vznikl nápad vyrobit skutečné kapalné osvětlení. V ChemLightu tedy dvojice spojila chemii, design a praktické využití.

"Lampičku se svíticí kapalinou je potřeba zapojit do elektřiny," vysvětlují tvůrci. Nad kapalinou je připevněná malá LED UV dioda, na kterou chemikálie v kapalině reagují, zabarví se a září odstíny červené, zelené i modré. Dvojice pracuje i na bílé variantě, která by měla vydávat největší světlo využitelné například na nočních stolcích či u počítače.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.