Doladění whisky zůstalo  na sudech po „ale“ – získala tak podmanivou a zároveň nevtíravou hořkost.
Foto: archiv
Malt master Glenfiddich Distillery novátorsky přečerpal whisky k "dostaření" do sudů po IPA. Vznikl IPA Experiment a další brána do světa single malt Scotch whisky je tak otevřena.

Je to pár let, zapadl jsem na oběd do čísla 66 na londýn­ském (taky jakém jiném, že) Trafalgar Square. Dnes se to tam jmenuje The Admiralty, tenkrát A'bunadh (gaelsky Pramen). K obědu tu podávali hříšně drahé "ale", svrchně kvašené pivo, údajně první v historii, které dokvášelo v sudech po sladové whisky.

V Glenfiddich Distillery to nyní malt master Brian Kinsman novátorsky otočil a přečerpal whisky k "dostaření" do sudů po IPA. Zkratka je známá od 19. století a znamená "India Pale Ale", tedy světlé "ale", které se exportovalo do Indie. Aby přežilo útrapy námořní dopravy, vařilo se na vyšší stupeň alkoholu a silně se chmelilo, aby se vyloučily vlivy bakteriální infekce. Výsledkem bylo extrémně hořké pivo (v Čechách je k ochutnání IPA od Bernarda; stejně skvěle hořké jako − bohužel také − hříšně drahé).

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.