Pomocí Google Earth VR se během pár sekund ocitáme třeba v Rio de Janeiru.
Foto: Archiv NVIDIA
Jak vypadá "virtuální party", kde odborníci ukazují využití alternativní reality ve svém oboru? Po nasazení speciálních brýlí může člověk navrhovat oděvy, poznávat lidské tělo či cestovat po světě i ve vesmíru. Vydali jsme se do světa, jehož kulisy mění programy a ovladače.

Akce s názvem Virtuální party v úterý 28. března svedla dohromady odborníky z několika oborů, kteří mají společný zájem – při své práci využívají brýle, které je přinesou do virtuální reality. V prostorách ČSOB Inspirace na pražském Jungmannově náměstí akci pořádala společnost NVIDIA, která vyrábí grafické čipy.

Brýle, které člověka přenesou do virtuálního světa, se do běžného života už rozšířily. Zpravidla však nabízí takovou formu iluzorní reality, která umožňuje pozorovat, nikoli tvořit. Virtuální party se zaměřila hlavně na "aktivní život" ve virtuálnu – módní návrhářka, chirurg a cestovatel oslovení společností NVIDIA předvedli, jak alternativní prostor využívají. Všichni vyzkoušeli stejné brýle, každý však s jiným programem od různých vývojářských studií.

Brýle pro virtuální realitu slouží podobně jako monitor. Aby byl obraz věrohodný, ostrý a pohled do alternativní reality nevyvolával nevolnost, je potřeba výkonný počítač s kvalitní grafickou kartou.

Módní návrhářka: Šaty klientkám promítnu

Své zkušenosti s alternativním digitálním prostorem představuje mladá módní návrhářka Denisa Dovalová. Možností programu Tilt Brush využila k vytvoření kolekce šatů. Program jí posloužil jako doplněk papírových nákresů. "Chvíli mi trvalo, než jsem se naučila přesně zacházet s ovladači. Pak už to šlo samo," říká se zájmem, zatímco díky propojení systému s počítačem demonstruje, jak pomocí brýlí a ovladačů v každé ruce obléká virtuální figurínu.Untitled 3 1 05

Návrhářka využívá velkou řadu nástrojů pro tvorbu vzorů a dekorací a obzvlášť vyzdvihuje funkci osové souměrnosti – jakmile šaty upraví na levé straně, to samé se identicky promítne na pravou stranu a naopak. "Výhodou je, že abych mohla šaty představit svým klientkám, nemusím je předtím ušít. To ušetří spoustu času. Celý model mohu obejít kolem dokola," pokračuje návrhářka.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.