Nizozemské městečko Giethoorn
Foto: Monika Ďuríčková
Giethoorn je městečko na středovýchodě Nizozemska, kde žijí jen necelé tři tisíce obyvatel. Malebné scenérie proslavené filmovou komedií však každoročně přilákají davy turistů. Vozí se na loďkách po vodních kanálech a procházejí se po pěších stezkách - silnice totiž vedou jen do okrajových částí města.

Nizozemsko navštíví ročně až patnáct milionů zahraničních turistů. Kromě světoznámých metropolí, jako je Amsterdam, Haag nebo Rotterdam, míří velká část z nich do malého městečka na středovýchodě země s necelými třemi tisíci obyvateli, kterému se přezdívá "nizozemské Benátky".

Přezdívka napovídá, čím je Giethoorn (vyslovuje se s holandským chrochtavým "ch" místo českého "g") výjimečný. Město v provincii Overijssel nemá silnice pro motoristy a pohyb po něm je možný pouze na loďkách nebo pěšky. Dokonce ani Nizozemci oblíbená jízda na kole tady není snadná, chodníčky lemující vodní kanály jsou příliš úzké. Navíc je potřeba neustále překonávat malé dřevěné mostky, jichž je v Giethoornu téměř 180 a po nichž na kole nepřejedete.

Rušno jako v Amsterdamu

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.