A cenu získávají…
Foto: archiv
Odborná porota Magnesie Litery neposuzuje jen kvality románů, ale soustředí se třeba i na knihy populárně-naučné a publicistické.

Adam Chroust: Miloslav Stingl − Biografie cestovatelské legendy, nakl. Jota
(Litera za nakladatelský počin)

"Adam Chroust se tímto výjimečným dílem projevil nejen jako výborný systematik, historik a znalec zeměpisu, ale překvapil i vytříbeným jazykem a stylem," píše se na webových stránkách Magnesie Litery a není divu, že právě tato kniha byla oceněna jako Nakladatelský počin roku. Na první pohled zaujme netradiční formou a samozřejmě už legendárním námětem, přitom obsahuje na 500 fotografií a mnoho artefaktů. Nabízí pohled na život významného českého vědce, spisovatele a cestovatele, přičemž se do ní podařilo promítnout i mezníky české a světové historie.

Petr Roubal: Československé spartakiády, Academia
(Litera za naučnou literaturu)

Ti, kdo to zažili na vlastní kůži, na tyhle normalizační svátky krásy a pohybu buď vzpomínají s totálním odporem (respektive nevzpomínají), anebo s nostalgií, někdy − zvláště pak něžná část populace − se slzou v oku. Objektivně však vzato: do jaké míry si spartakiády zaslouží naši pozornost? Historik Petr Roubal vychází ze svého dlouhodobého archivního výzkumu, přesně vysvětluje návaznost na sokolskou tradici, ukazuje energii a prostředky vložené do organizace strahovských vystoupení, ale především originálně vykládá jejich symboliku. Uvědomili jste si, že první spartakiády potlačovaly jakoukoliv sexualitu, zatímco ty pozdní stavěly na odiv ženskou krásu a mladistvou smyslnost?

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.