Nejzajímavější knihy roku
Foto: archiv nakladatelství
Magnesia Litera je prestižní ocenění pro autory a také přehledná zpráva o současné literatuře. Co nominovaný titul, to tip na dobré čtení.

Kam půjdeme?
Bianca Bellová: Jezero, nakladatelství Host (Magnesia Litera 2017 − cena Kniha roku)

"Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou…" Krátká anotace na obálce nejnovější knihy Bianky Bellové uvádí k příběhu, který už na prvních stránkách strhne dramatickou scenérií připomínající zničenou krajinu u Aralského jezera a drsným, skoro minimalistickým, ale přitom velmi barvitým jazykem vypravěčky.

Dospívající chlapec, žijící v jakési nejmenované postsovětské republice, přichází postupně o rodiče, prarodiče, první lásku, o školu, v níž patřil k nejlepším žákům, a nakonec i o střechu nad hlavou, a tak je donucen dát se na cestu. Tu cestu, skoro klasické téma, autorka pojala takovým způsobem, že prostě nedá čtenáři vydechnout − a to až do momentu, než se Ami zase vrátí k zničenému smradlavému jezeru, obejde ho, pak si oblékne neopren a ponoří se pod hladinu. "Chtěla jsem Namimu dopřát, když už ne happy end, tak alespoň nalezení vlastního řádu," komentuje Bianca Bellová chlapcovo putování, ale dál už nechce nic vysvětlovat, natož aby interpretovala činy svých hrdinů. Tak jako u všech svých předcházejících knížek, které − mimochodem − patří též k tomu nejlepšímu, co v posledních letech v Česku vyšlo.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.