Spoluzakladatel a generální ředitel Haplogenu Georg Casari
Foto: archiv Georga Casariho
Vídeň se mění v ekonomické a vzdělanostní centrum. Působí tu i společnost Haplogen, která zkoumá infekční choroby virového původu. Společnost podniká také nezávisle na výzkumu - produkuje geneticky modifikované buněčné řady a prodává je do celého světa.

Vaše společnost se věnuje výzkumu, který už na první pohled působí velmi atraktivně, mohl byste ho v základních bodech popsat?

Haplogen se soustřeďuje na infekční choroby, konkrétně na choroby virového původu. Naším nejrozvinutějším programem je výzkum rýmy. Přišli jsme se specifickým, novátorským úhlem pohledu. Jeden z našich zakladatelů vyvinul sofistikovanou technologii, již využil k určení bílkoviny, která se nachází ve všech našich buňkách. Právě tu virus potřebuje k tomu, aby buňku napadl a usmrtil, ale my ji dokážeme na nějakou dobu zablokovat a útoku viru zabránit. Během několika let bychom rádi vyvinuli lék pro pacienty trpící astmatem, kteří mohou v souvislosti s rýmou a nachlazením trpět závažnými otoky, smrtelně nebezpečnými. Rádi bychom časem přišli s inhalátorem − anebo pilulkou, to ještě nevíme − který jim pomůže podobné situace překonat. Víme ovšem, jakou aktivní látku chceme použít.

Co budete do té doby potřebovat?

Rozhodně to budou peníze. Vývoj léků je dlouhý proces, v průměru zabere 10−12 let, takže před sebou máme ještě zhruba šest let práce. Rané fáze jsou levnější, později je potřeba provést drahé klinické studie, jichž se účastní lékaři a pacienti, a rozsáhlým testováním vyloučit možné nežádoucí účinky preparátu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.