Full colour. Zleva Vilém Strejček, Jan Čermák a Filip Jeřábek.
Foto: Michaela Danelová
V osmnácti začal Vilém Strejček podnikat v designování pomocí sprejování. Do firmy přibral kreativní kamarády a jejich první zakázkou se staly malby na dvorku gymnázia. Od té doby pracovali Full colour třeba pro hotel Hilton, dlouhodobě spolupracují se Správou železniční dopravní cesty.

Nebyl spokojený s brigádami při studiu, tak si jednadvacetiletý Vilém Strejček v osmnácti letech udělal živnostenský list a založil firmu Full colour, zaměřenou na designování exteriérů i interiérů technikou sprejování. Spojil tak potřebu výdělku peněz se smysluplnou tvůrčí činností.

Nejdříve pracoval jako číšník a pomáhal stavět pódia a tribuny, ale žádná z těchto aktivit ho příliš nenaplňovala. A tak se rozhodl to změnit. "Uvědomil jsem si, že chci dělat něco, kde budu svým vlastním pánem. Řekl jsem si, že jestliže mám začít podnikat, tak nejlépe teď jako student, který nemusí řešit žádné jiné povinnosti než školu."

Nápad nad Atlantikem

Protože mu šlo čistě o podnikání a k malování nikdy příliš netíhl, bylo přirozeným vývojem oslovení kreativně založených osob, které by do toho šly s ním. Díky svému tehdejšímu kamarádovi a spolužákovi poznal prvního ze svých spolupracovníků Filipa Jeřábka, který se už odmala graffiti věnuje. Spolu nápad doladili, přizvali další kamarády a sprejerské nadšence Jana Čermáka, Martina Hirta a Ondřeje Žďánského a tým byl kompletní. Posledním dvěma z uvedené čtveřice ale nyní na práci pro firmu nezbývá příliš času, protože se věnují také svým vlastním živnostem.

Také pro ostatní je však Full colour spíš "vedlejšákem". Vilém druhým rokem studuje politologii a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě. Dvaatřicetiletý Jan Čermák pracuje jako vedoucí logistiky v malé firmě, fotografuje, tvoří videa a věnuje se designu. Devětadvacetiletý Filip Jeřábek vyzkoušel řadu zaměstnání – od kreativce v reklamní agentuře přes spravování sociálních sítí pro televizi Prima až po práci kulisáka ve Švandově divadle.

"Snažím se žít tak, abych nezapadl do bahna stereotypů a nudy. Můžu s čistým svědomím říct, že všechno, co dělám, je na té nejbídnější amatérské úrovni. Ať už jde o mou otřesnou malbu nebo třeba o linoryty. Snažím se psát. Největší radost mi ale dělá moje kapela Gambrz Reprs, se kterou za rok oslavíme deset let existence. Neumím nic, ale baví mě všechno," říká s nadsázkou Filip.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.