Sokolové Jan Materna, Jaroslav Civín a Petr Kubín
Foto: Honza Mudra
Obsluha nahoře bez, erotické videokabinky, temné bary a zastavárny. A vedle nich konvenčnější živnostníci, kteří se tu pokoušejí přežít. Vítejte na nejdivočejších pražských ulicích, Koněvově a Husitské.

Týna, devatenáctiletá studentka pražské střední školy, roznáší v baru Maršál pivo s odhalenými ňadry. Chlapi u stolů ale zírají upřeně na televizi, kde se odehrává fotbalový zápas Juventus−Barcelona. Mezi hosty jsou místní štamgasti, ukrajinští dělníci i ostří chlapíci se superkrátkým sestřihem. Plus dvě mlčenlivé zralé dámy s panákem na baru.

Navzdory fotbalu občas některý z mužů o dívčiny vnady jakoby nenápadně zavadí pohledem. "Dnes jsou všechny stoly obsazené, včera to byl jen jeden," hlásí výčepní Martina, jež ukazuje prsa pouze namalovaná na své černé zástěře. Kombinace Liga mistrů a pivní erotika, jež byla fenoménem lidových hospod spíše v předminulé dekádě, v Maršálovi zabrala. I když je otázka, která její složka víc.

Jsme v Koněvově ulici, která je spolu s níže položenou ulicí Husitskou nejdivočejší částí už tak dost divokého Žižkova.

Na žižkovské třídě pojmenované po maršálovi, jenž přivedl v roce 1945 Rudou armádu do Prahy, je v devět večer hodně rušno. Ostatně jako téměř 24 hodin denně. Posunují se tu proudy aut a velmi pestrá směsice chodců. Ochmelkové potácející se od baru k baru, mladíci v kapucích s neklidnou chůzí mířící do nejbližší zastavárny, korzující romské rodiny, kamsi spěchající vietnamští obchodníci, ale i rozesmátá hipstersky oděná mládež, jež míří do bister své krevní skupiny, která se i na "Koněvce" začínají objevovat.

Jiný svět za tunelem

Studentka Týna se předvádí v baru Maršál poprvé, ale očividně se nestydí. Obsluhou "nahoře bez" si přivydělává ještě v jiném baru poblíž Koněvky a pak v jednom žižkovském hotelu. V Maršálu se odhalené servírky střídají každé úterý.

"Té minulé trochu vadilo, že je sem dost vidět z ulice," podotýká barmanka Martina. Prý šlo také o studentku a mohlo jí zneklidňovat, kdyby ji viděli známí či spolužáci z "čistějších" pražských čtvrtí, kteří na Žižkov občas jezdí za zábavou. Anebo třeba potenciální zaměstnavatelé, kteří si sem chodí vyrazit z karlínských kanceláří. Ze čtvrti hipsterů a kravaťáků to mají jen pár set metrů tunelem protínajícím vrch Vítkov.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.