Rostislav Černý: Nadechnutí; nakl. Primus
Foto: archiv

Kontrolní otázka: Kdo napsal text k Oliveru Twistovi? Vzpomínáte si, samozřejmě. To je ta písnička, kterou nazpívala Eva Pilarová s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým někdy v roce "razdvatři" a v níž Pilarka úpí, že neměla ten zmrzlinový pohár jíst.

Autor hravého textu, Rostislav Černý, byl synek z buržoazní rodiny, takže se nejprve v 50. letech vyučil důlním zámečníkem, posléze se mu však podařilo vystudovat DAMU, být při zrodu divadel Semafor (a hrát v jeho prvních inscenacích) i Apollo (s bratry Štaidlovými) a také třeba s Černým divadlem Jiřího Srnce procestovat celý svět.

Po roce 1968 pracoval pro britskou televizi Granada, v Kolíně nad Rýnem se podílel na tvorbě animovaných filmů pro děti, ve Švýcarsku pracoval pro reklamní agentury a přitom stále psal. Básně, epigramy, texty písní…

Rostislav Černý: Nadechnutí; nakl. Primus

jarvis_59020880498e0baf80adc9da.jpeg

A v tom nepřestal, ani když se po roce 1990 vrátil domů do Prahy. Půvabná knížka, kterou připravila jeho dlouholetá přítelkyně Tereza Herz a již právě teď vydává nakladatelství Primus (dva roky po Černého smrti), je neokázalou poctou poetovi, který se mimochodem dostal i do slovníku německy píšících básníků.

reklama

Až dočtete poslední verš, pusťte si ještě desku, co je přibalena. Je na ní samozřejmě i Gottův Čas růží. A Marta Kubišová  zpívá tu krásnou baladu o půlměsíci, co se kdesi loudá. Vzpomínáte?

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.